Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Valentin Stan: Trebuie să avem oameni capabili care să construiască zone de siguranță ale României și să nu vulnerabilizeze securitatea națională

Valentin Stan: Trebuie să avem oameni capabili care să construiască zone de siguranță ale României și să nu vulnerabilizeze securitatea națională

În emisiunea Marius Tucă Show din 19 ianuarie 2026, cu invitat prof. univ. dr. Valentin Stan, s-a discutat despre proiectul Neptun Deep din zona economică exclusivă a României. Urmărește aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Valentin Stan explică faptul că Neptun Deep se află în zona economică exclusivă (ZEE), unde statul costier poate stabili zone de siguranță rezonabile în jurul instalațiilor offshore, conform dreptului internațional. El subliniază că statul român poate proteja aceste construcții cu măsuri simple, precum nave de patrulare și jandarmi, pentru a asigura siguranța navigației și a instalațiilor împotriva interferențelor, inclusiv rusești.

Analistul critică liderii actuali ai Românieip entru lipsa de înțelegere a dreptului internațional și a capabilităților intelectuale necesare, ceea ce vulnerabilizează proiecția de securitate a țării. Stan insistă că nu este nevoie de resurse mari, ci de cunoștințe pentru a evita compromiterea intereselor naționale.

Tot ce ai de făcut e să citești într-adevăr, dreptul internațional, tratatele, convențiile internaționale și să ai, bineînțeles, capabilități mentale și intelectuale, ca să-ți creezi abilitățile necesare pentru a nu compromite România. Pentru a nu vulnerabiliza România, pentru a nu distruge proiecția de securitate a unei țări, afirmă Valentin Stan.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mașinile electrice au explodat în UE. Benzina și motorina, în cădere liberă
Digi24
„Nu a condus în viața ei nici măcar un coteț de curci” Oana Gheorghiu îi răspunde Olguței Vasilescu: „Nivelul discursului e foarte jos”
Cancan.ro
'L-am văzut pe Valentin la...' Solcanu intervine în divorțul Codruței de Sanfira
Prosport.ro
Cât de sărac a fost oligarhul Rinat Ahmetov: „N-aveam toaletă în casă”. Unde dormea
Adevarul
Marea remiză: Planul secret prin care Trump și Iranul vor să evite războiul total. „Nimeni nu își mai permite acest conflict”
Mediafax
Secretul unei țări europene: a transformat extrasezonul mort într-o mașinărie de făcut bani
Click
Coșmar birocratic online. Verificări întârziate l-au lăsat fără bani pe un ieșean
Digi24
„Rusia se pregătește concret pentru un război cu NATO”, avertizează serviciile secrete olandeze
Cancan.ro
DOLIU în lumea modei! A murit designerul Eugen Olteanu
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de fosta asistentă tv a lui Mihai Morar? Fotomodelul Mădălina Urloiu s-a căsătorit cu chirurgul vedetelor de la Hollywood
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Țara în care Dacia decapotabilă face senzație. Cum arată noua atracție „Jogger Papamobil”
Descopera.ro
UMBRĂ misterioasă, observată pe Marte! Ce-ar putea fi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Obiceiurile de somn ar putea dezvălui un declin ascuns al sănătății la adulții în vârstă