Prima pagină » Actualitate » Analistul Ștefan Popescu: „România, o țară absentă. În ultimele luni, n-am avut nicio inițiativă diplomatică” / Ce urmează

Analistul Ștefan Popescu: „România, o țară absentă. În ultimele luni, n-am avut nicio inițiativă diplomatică” / Ce urmează

Mara Răducanu

Ștefan Popescu, diplomat și analist de politică externă a vorbit la emisiunea „Ai aflat cu Ionuț Cristache” despre scenariul care va urma pentru România în următoarea perioadă, plecând de la o radiografie a țării noastre, după aceste ultime șase luni de zile.

În concret, Ștefan Popescu și Ionuț Cristache au comentant cum este, în momentul de față, privită România de către partenerii noștri strategici, fie ei europeni, fie euroatlantici.

Nicușor Dan este noul președinte ales al României, cu 53.60% din voturi. Odată ce acesta va prelua mandatul la Cotroceni va lăsa fotoliul liber la primăria Capitalei. Nicușor Dan este matematician, activist, președinte fondator al partidului USR.

 „Va face președintele Nicușor Dan față furtunii diplomatice care urmează?”

Analistul Ștefan Popescu a recunoscut că România a fost în ultima perioadă o țară absentă, în ceea ce privește inițiativa diplomatică, fiind într-un interimat permanent.

„România este o țară absentă. Ați văzut vreo inițiativă? N-am avut nicio inițiativă diplomatică. În ultimele șase luni, am fost într-un provizorat permanent. Atunci când ești în provizorat, să știți că toți vorbesc cu tine ca rutină diplomatică.

Dar nu am avut o inițiativă,  nu am organizat, n-au fost vizite, n-au fost întâlniri regionale, nu s-au activat formate pe care le inițiase România, cum este formatul București 9, adică acest format regional de state central-europene, care are tocmai o funcție securitară, de armonizare a pozițiilor, de discutare a unor chestiuni care lovesc securitatea regională. Deci, nu a existat absolut nimic din acest punct de vedere și, fără îndoială, funcția prezidențială fiind interimară, capacitatea de acțiune a fost foarte redusă”, a conchis Ștefan Popescu.

Sursă foto: Gândul

Emisiunea integrală poate fi vizionată aici:

CITIȚI ȘI:

Ambasada SUA la București, prima reacție după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale: „Așteptăm cu interes să COLABORĂM”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Plouă zile la rând în București. Pe ce dată trece potopul, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
De ce ne refuză Germania trupele, deși trimite Patriot în Turcia? Cum poate Bucureștiul să forțeze mâna Berlinului
Mediafax
Descinderi de amploare în București! Doi interlopi săltați într-un dosar de camătă. Legături cu Clanul Ștoacă
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
„Beta Mum”, noul trend în parenting: mamele renunță la control