Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „NATO nu îi oferă Ucrainei garanții de securitate”

VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „NATO nu îi oferă Ucrainei garanții de securitate”

Marius Tucă Show

Prof. univ. dr. Dan Dungaciu, director general Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu“ al Academiei Române, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta spune că europenii sunt mai dornici de a susține Ucraina decât Statele Unite ale Americii. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Zelenski se află într-o fază în care începe fie mai conciliant și s-ar putea ca la negocieri să-și aducă aminte de alte declarații pe care le-a făcut anterior. Armamentul și garanțiile de securitate au fost o problemă de pe agendă de cel puțin de un an de zile.

State care nu sunt din NATO, dar pot fi și state din NATO, Uniunea Europeană sau parteneri euroatlantici își asumă garanții de securitate pentru Ucraina în sensul militar, economic, fabrici de armament, dotare cu armament , în așa fel încât Ucraina să transmită semnalul că dacă mai este atacat o dată poate riposta într-un mod în care descurajează agresiunea.

Ucraina primește garanții de securitate, pentru NATO nu o i le dea. O coaliție de voință cu state din cadrul NATO, dar nu obligatoriu din cadrul NATO, vor oferi aceste garanții de securitate Ucrainei, în sensul în care nu se vor declanșa nici unanim, nici prin NATO, nici prin Consiliul de Securitate.

NATO nu îi oferă nimic Ucrainei, pentru că decizia din NATO este o decizie unanimă. Suntem astăzi în situația în care europenii sunt mai dornici de a susține Ucraina decât Statele Unite ale Americii. Americanii împreună cu Germania se pare că au un cuvânt decisiv de spus.

NATO nu are ce să ofere Ucrainei fără consens. Efortul de a sprijini Ucraina nu va putea continua”, a spus prof. univ. dr. Dan Dungaciu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce nu ți se spune despre cutremure. Experții vorbesc despre un fenomen puțin cunoscut
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Amiana Păștină înainte să își ia viața. Ce s-a aflat despre femeia care și-a omorât mama pentru avere
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Tragedie în lumea automobilismului din SUA. Unul dintre cei mai titrați piloți NASCAR a murit la doar 41 de ani
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Suprapopularea poate afecta fertilitatea. Un nou studiu explică de ce!