Prima pagină » Știri » 8 ȘTIRI DE LA ORA 8. Ședință de guvern: Starea de alertă pe teritoriul României, prelungită cu 30 de zile

8 ȘTIRI DE LA ORA 8. Ședință de guvern: Starea de alertă pe teritoriul României, prelungită cu 30 de zile

8 ȘTIRI DE LA ORA 8. Ședință de guvern: Starea de alertă pe teritoriul României, prelungită cu 30 de zile
Foto - caracter ilustrativ: Pexels.com

Guvernul Orban urmează să decidă în şedinţa de miercuri prelungirea stării de alertă pe teritoriul României cu 30 de zile, începând cu 15 octombrie, urmare a unei hotărâri de marţi a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. Masca devine obligatorie și în spațiile deschise în Capitală, dacă incidența infectărilor cu Covid depășește 3 la mia de locuitori.

Guvernul urmează să aprobe prelungirea stării de alertă cu 30 de zile

Hotărârea CNSU mai prevede că purtarea măştii de protecție va deveni obligatorie în toate spaţiile deschise în zonele în care incidenţa infectărilor cu noul coronavirus depăşeşte 3 la mia de locuitori.

Lovitură pentru torționari! Vot crucial în Parlament: Se taie pensiile celor care au săvârșit infracțiuni contra umanității

Camera Deputaților urmează să voteze, miercuri, decizional, un proiect de lege al liderului liberal Florin Roman, prin care nu beneficiază de pensie de serviciu cei care au fost condamnați definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității. Plenul are loc începând cu ora 10.00, iar votul final e programat pentru ora 11.00.

Primarul municipiului Sebeș a fost infectat cu SARS-CoV-2: „Știți că întotdeauna am fost o persoană pozitivă…”

Primarul municipiului Sebeș, județul Alba a fost testat pozitiv pentr noul coronavirus. Edilul a anunțat că a luat toate măsurle care se recomandă în astfel de situații și i-a îndemnat pe cetățeni să nu lase garda jos, în condițiile în care ne aflăm în pandemie de SARS-CoV-2, iar numărul de cazuri se află într-un trend ascendent la nivel național.

Ciolacu: „Președintele Iohannis ne-a spus care e secretul luptei sale cu pandemia: norocul! Ca la păcănelele atât de dragi Guvernului Său”

Liderul PSD a lansat noi critici la adresa președintelul Klaus Iohannis, în contextul declarațiilor șefului statului de marți seară. Marcel Ciolacu îl acuză pe Iohannis că se bazează pe noroc în lupta cu pandemia:Fatalismul mioritic al domnului Iohannis nu ține loc de măsuri concrete”, a scris Marcel Ciolacu pe Facebook.

Masca devine obligatorie în toate spațiile deschise din județul Caraș-Severin!

Purtarea măștii de protecție este obligatorie de miercuri în toate spațiile deschise din județul Caraș-Severin, a decis marți Comitetul Județean pentru Situații de Urgență.

Victor Ponta a răbufnit: „Este un nou Colectiv, dar acum mor mai mulți oameni! Iohannis ne spune că Guvernul gestionează bine?”

Liderul Pro România, Victor Ponta, spune că situația pierderilor de vieți omenești din cauza coronavirusului este mult mai tragică decât la clubul Colectiv, asta pentru că mor mai mulți oameni. Ponta susține că actualul Guvern nu a acționat pentru a împiedica explozia numărului de infectări și decese, dar cu toate acestea președintele Klaus Iohannis laudă activitatea cabinetului Orban.

Modificări radicale la Codul Muncii! Ministrul Violeta Alexandru a făcut anunțul: „Gata! Sunt gata să ating următorul meu obiectiv”

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, anunță posibilitatea folosirii semnăturii electronice la semnarea contractului de muncă, dar și faptul că actele pot fi păstrate în arhiva electronică.

Spitalele din Craiova, la capacitate maximă! Nu mai sunt locuri libere pentru bolnavii de Covid-19

Numărul cazurilor de coronavirus creşte alarmant, de la o zi la alta și autoritățile par depășite de situație. În Oltenia, nu mai este niciun loc liber la terapie intensivă, pentru bolnavii de COVID -19. În Dolj şi Olt sunt 58 de paturi de Terapie Intensivă pentru persoanele confirmate cu SARS-COV2 sau suspecte de infecţie cu acest virus, dar toate sunt ocupate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Sunt răsăriturile și apusurile mai spectaculoase iarna?