Prima pagină » Știri » Acoperișuri smulse, șase autoturisme avariate și un copac doborât, după o vijelie la Târgoviște

Acoperișuri smulse, șase autoturisme avariate și un copac doborât, după o vijelie la Târgoviște

O vijelie a smuls, joi seară, o parte din acoperișurile a două blocuri din Târgoviște, avariind șase autovehicule, a doborât un copac pe carosabilul DN 72 A și a dislocat parțial acoperul unei case din Teis, transmite corespondentul MEDIAFAX

O vijelie a smuls, joi seară, o parte din acoperișurile a două blocuri din Târgoviște, avariind șase autovehicule, a doborât un copac pe carosabilul DN 72 A și a dislocat parțial acoperul unei case din Teis, transmite corespondentul MEDIAFAX

Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dâmbovița, în Târgoviște și localitățile învecinate, joi seară a avut loc o furtună puternică, urmată de ploaie, în urma fenomenelor meteorologice periculoase nefiind înregistrate victime.

„Două acoperișuri au fost smulse la blocuri cu patru etaje, în cartierul microraionul IV, pe strada Radu Popescu, în zona Piața Aurora și în cartierul microraion VI, pe strada Bucovinei, acestea căzând peste mai multe mașini cărora le-au provocat distrugeri. La Teis, lângă Târgoviște, o parte din acoperișul unei case a fost aruncat pe carosabil, iar pe DN 72 A Târgoviște – Câmpulung Muscel, în zona Hanul Logofătului, localitatea Dragomirești, un copac a căzut pe carosabil. A fost tăiat și drumul a fost eliberat imediat, după aproximativ 10 – 15 minute. Nu au fost victime, iar la intervențiile din orașul Târgoviște pompierii militari au fost ajutați de către oamenii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Târgoviște”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Dâmbovița, maiorul Eduard Telea.

Primele date ale polițiștilor arată că sunt șase autovehicule avariate, trei autoturisme în cartierul microraion IV, cu geamuri sparte și tablă îndoită, și trei în cartierul microraion VI, o dubita și două autoturisme, cu tablă îndoită și geamuri ciobite.

La ora transmiterii acestei știri, furtuna și ploaia torențială au încetat, iar intervențiile celor de la ISU Dambocita și SVSU Târgoviște continuă.

Niciunul dintre cei șase proprietari de autovehicule avariate nu au asigurare CASCO.

Pe de altă parte, proprietarii mașinilor avariate susțin că acoperișurile nu sunt construite corespunzător și de aceea sunt smulse de vânt atât de ușor.

„Sunt lucrări de mântuială și de aceea la prima pală de vânt zboară ca frunzele, dacă vine o furtună atunci e grav de tot, poate lua și blocul. Cine ne plătește nouă acum pagubele?”, a declarat unul dintre cei șase proprietari de mașini avariate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an