Prima pagină » Știri » Activitatea RADET, transferată către Termoenergetica și majorare de capital de 645 milioane lei

Activitatea RADET, transferată către Termoenergetica și majorare de capital de 645 milioane lei

Activitatea RADET, transferată către Termoenergetica și majorare de capital de 645 milioane lei
Primăria Capitalei a introdus pe ordinea suplimentară a ședinței CGMB de joi mai multe proiecte care prevăd delegarea gestiunii serviciului de termoficare către Termoenergetica, precum și majorarea capitalului social al acestei societăți cu 645 de milioane de lei. Proiectele au fost aprobate.

Potrivit proiectelor, intrate în posesia MEDIAFAX, Primăria Capitalei va majora capitalul social al Companiei Termoenergetica cu peste 645 de milioane de lei. Proiectele au fost aprobate în ședința CGMB de joi.

„Se aprobă participarea Municipiului București, prin CGMB, la majorarea capitalului social al societății Compania Municipală Termoenergetica București cu suma de 645.880.000 lei. Municipiului București, prin CGMB, va deține un număr de 64.599.354 acțiuni reprezentând 99,9990% din capitalul social al societății”, se arată în documentul obținut de MEDIAFAX.

Un alt proiect prevede aprobarea unui „studiu de oportunitate privind modalitatea de delegare a gestiunii serviciului public de alimentare cu energie termică”.

De asemenea, un proiect votat în ședința CGMB de joi prevede încetarea contractului de mandat al lui Alexandru Burghiu, administrator special al RADET.

Transferul gestiunii serviciului public de termoficare către noua companie a fost anunțat încă de luni de către Gabriela Firea, primarul general al Capitalei, imediat după pronunțarea instanței cu privire la falimentul RADET.

„Îi rog pe bucureșteni să nu mai creadă declarațiile neprofesioniste și total fără nicio legătură cu realitatea, atât ale ministrului Economiei, cât și ale noului premier, care este o calamitate în administrația publică, locală și centrală, și-l invit la o dezbatere. Joi avem ședință de Consiliu General, vom supune dezbaterii și aprobării un proiect de hotărâre prin care delegăm serviciul de termoficare către compania Termoenergetica, îi asigur pe toți angajații de la RADET că în ziua în care vor înceta activitatea la Regie vor fi angajați la compania Termoenergetica , deci vor avea continuitate atât ei, ca salariați, cât și bucureștenii, care au contracte cu RADET-ul, pentru furnizarea apei calde și căldurii”, a declarat Gabriela Firea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?