Prima pagină » Știri » Agențiile de informații vor avea acces la conversațiile criptate din WhatsApp și alte servicii de mesagerie. Decizie de ultimă oră luată de Guvernul din Germania

Agențiile de informații vor avea acces la conversațiile criptate din WhatsApp și alte servicii de mesagerie. Decizie de ultimă oră luată de Guvernul din Germania

Agențiile de informații vor avea acces la conversațiile criptate din WhatsApp și alte servicii de mesagerie. Decizie de ultimă oră luată de Guvernul din Germania

Guvernul german a decis, miercuri, ca discuțiile criptate din WhatsApp și alte servicii de mesagerie să poată fi interceptate de autorități. Hotărârea a fost luată în urma unei reuniuni a cabinetului de miniștri și are ca scop, în principal, câștigarea luptei cu terorismul.

Agenţia de Informaţii Externe BND, Agenția de Securitate Internă Verfassungsschutz şi Serviciul de Contrainformaţii al Armatei (MAD) au exclusivitate pe acest sector. Trebuie, însă, precizat faptul că ofițerii de informații nu vor putea avea acces la conversații după bunul lor plac, vor avea nevoie, mai întâi, de un acord, o aprobare specială, pentru fiecare caz în parte.

Totodată, pentru a avea control total, guvernul are în plan să suplimenteze personalul comisiei parlamentare responsabil cu acordarea autorizărilor necesare și care, de altfel, va beneficia și de un consilier tehnic.

Legislaţia în acest sens mai trebuie să primească acordul parlamentului federal Bundestag, în care partidele coaliţiei guvernamentale – conservatorii cancelarului Angela Merkel (CDU/CSU – Uniunea Creştin-Democrată şi aripa sa bavareză, Uniunea Creştin-Socială) şi Partidul Social Democrat (SPD) – dispun de majoritate.

Agențiile de informații din Germania, acces la conversațiile din WhatsApp

Cei care au inițiat această măsură precizează că, în acest mod, agențiile de informații își vor recăpăta privilegiul de a spiona convorbirile, pe care le ascultau prin interceptarea telefoanelor înainte de apariţia internetului şi a smartphone-urilor. În acest fel, agențiile de informații pot afla planurile teroriștilor și, astfel, să evite anumite atentate.

Este soluția perfectă pentru a răspunde amenințărilor serioase la adresa statului nostru constituțional democratic și a ordinii de bază democratice libere”, susțin inițiatorii proiectului.

Guvernul german nu a uitat de atacurile teroriste din Halle și Hanau, ambele au fost efectuate de persoane nu aparțineau nici unui grup și este ferm convins că aceștia nu și-ar mai fi dus planurile la îndeplinire dacă discuțiile le erau spionate.

Propunerea a creat însă controverse, inclusiv în cadrul coaliţiei guvernamentale. Interesant este că un proiect din trecut avea în vedere privilegii și mai extinse pentru serviciile de informaţii, anume acces la date de pe computere, telefoane inteligente şi alte dispozitive. Ulterior, la presiunile SPD, s-a renunțat la această variantă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate