Prima pagină » Știri » Aglomerație pe DN 1, turiștii care au petrecut Paștele la munte se întorc spre București. Ruta ocolitoare recomandată de poliție

Aglomerație pe DN 1, turiștii care au petrecut Paștele la munte se întorc spre București. Ruta ocolitoare recomandată de poliție

Aglomerație pe DN 1, turiștii care au petrecut Paștele la munte se întorc spre București. Ruta ocolitoare recomandată de poliție
Circulația pe drumul național 1 între Brașov și București se desfășoară îngreunat, marți, pe Valea Prahovei, pe sensul de coborâre dinspre munte, mii de turiști care au petrecut sărbătorile la munte întorcându-se acasă, polițiștii estimând că valorile de trafic vor crește în cursul după-amiezii.

Circulația pe drumul național 1 între Brașov și București se desfășoară îngreunat, marți, pe Valea Prahovei, pe sensul de coborâre dinspre munte, mii de turiști care au petrecut sărbătorile la munte întorcându-se acasă, polițiștii estimând că valorile de trafic vor crește în cursul după-amiezii.

Mii de turiști care au petrecut sărbătorile de Paști la munte, în stațiunile din Brașov și de pe Valea Prahovei au plecat, luni, spre Capitală, astfel încât valorile de trafic pe DN 1, în zona stațiunilor de pe Valea Prahovei sunt foarte ridicate pe sensul de coborâre dinspre munte.

În zona stațiunilor Bușteni și Sinaia se pe sensul de mers Brașov – București se circulă în coloană, cu viteză redusă.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, mai multe echipaje ale Poliției Rutiere acționează pentru fluidizarea traficului, polițiștiise așteptându-se ca valorile de trafic pe DN 1 în zona Văii Prahovei să crească în cursul după-amiezii de luni.

Celor care se îndreaptă dinspre Brașov către București și care vor să evite aglomerația de pe Valea Prahovei, polițiștii le recomandă ca rută ocolitoare DN 1 A Brașov – Săcele – Cheia – Vălenii de Munte – Ploiești, tronson pe care traficul rutier se desfășoară în condiții normale.

Peste 10.000 de turiști au petrecut vacanța de Paști în stațiunile de pe Valea Prahovei, pentru cei mai muți dintre ei luni fiind ultima zi din această minivacanță.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză