Prima pagină » Știri » ALEGERI LOCALE 2012. Baconschi spune că a votat pentru PDL: E nevoie de grădinițe, parcări și canalizare

ALEGERI LOCALE 2012. Baconschi spune că a votat pentru PDL: E nevoie de grădinițe, parcări și canalizare

ALEGERI LOCALE 2012. Prim-vicepreședintele PDL, Tedor Baconschi, a votat, duminică dimineață, la Liceul "Jean Monnet"

ALEGERI LOCALE 2012. Prim-vicepreședintele PDL, Tedor Baconschi, a votat, duminică dimineață, la Liceul „Jean Monnet”, estimând că nu vor fi schimbări fundamentale de primari, însă ar fi nevoie de o mai bună gospodărire „locală la nivel național”.

Baconschi a venit să voteze îmbrăcat într-un tricou vișiniu și blue-jeans.

El a fost întrebat de ziariști la ieșirea din secția de votare pentru ce a votat. „Pentru PDL, bineînțeles”, a replicat liderul PDL, care s-a arătat convins că actualul sistem de vot nu va genera schimbări mari în administrația publică.

„Sunt convins că în ciuda acestui sistem sistem de vot care fixează starea prezentă, poza nu se schimbă fundamental, oamenii vor aprecia de la caz la caz faptele și bilanțul fiecărui primar, a fiecărui edil, și vor ști să facă diferența între cei care au făcut ceva și cei care nu”, a susținut Baconschi.

Totodată, el și-a exprimat nemulțumirea față de faptul că nu se pune accent pe construirea de grădinițe, parcări și canalizare. „Aștept o mai bună gospodărire locală la nivel național, pentru că sunt foarte multe de făcut, infrastructura este în continuare precară, stilul de viață comunitar este plin de panseluțe, dar cu prea puține grădinițe, parcări, canalizarea este încă un vis pentru foarte multe comune”, a mai susținut democrat-liberalul.

Peste 1.200 de secții de votare s-au deschis duminică, la ora 7.00, în București, unde sunt așteptați peste 1,8 milioane de cetățeni cu drept de vot să aleagă primarul general, primarii celor șase sectoare, consilierii generali și pe cei locali.

În Capitală sunt înscriși în listele electorale permanente și complementare 1.805.296 de alegători, din care 9.267 pe listele complementare, fiind cetățeni cu drept de vot din Uniunea Europeană care se află în evidențele Oficiului Român pentru Imigrări și au domiciliul sau reședința în București.

Andi Manciu, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?