Prima pagină » Știri » Asociația Pro Infrastructură anunță: CNAIR a reziliat contractul Lotului 3 Lugoj-Deva / Statul român riscă procese de ani de zile – FOTO

Asociația Pro Infrastructură anunță: CNAIR a reziliat contractul Lotului 3 Lugoj-Deva / Statul român riscă procese de ani de zile – FOTO

Asociația Pro Infrastructură anunță: CNAIR  a reziliat contractul Lotului 3 Lugoj-Deva / Statul român riscă procese de ani de zile - FOTO
CNAIR a reziliat contractul Lotului 3 al Autostrăzii A1 Lugoj-Deva, anunță Asociația Pro Infrastructură (API) pe Facebook, care îl acuză pe ministrul Transporturilor Răzvan Cuc de „șantajarea constructorului" și că nu a luat niciodată în calcul cu adevărat să deschidă autostrada.

„La 16 zile de când tronsonul de 21 km aflat la un procent fizic de 99% putea fi dat în trafic, ministrul Cuc și executanții lui din CNAIR au persistat în șantajarea constructorului și obligarea acestuia de a accepta o extindere a garanției tuturor lucrărilor de la 4 la 10 ani, neluând în calcul în niciun moment deschiderea autostrăzii”, au scris pe Facebook cei de la API.

Aceștia adaugă că inaugurarea austostrăzii devine incertă și că statul roman nu doar că nu va primi extinerea garanției cerute de ministrul Transporturilor, dar o va pierde și pe cea actuală, de 4 ani, pe lângă alte pierderi financiare dintr-un lung șir de procese.

„În concluzie, inaugurarea celor 21 de km devine incertă. Singurul lucru sigur este că statul român va pierde definitive garanția de 4 ani și că vom avea mulți ani de procese în urma cărora riscăm să plătim tot noi, contribuabilii români, daune financiare de zeci de milioane constructorului”, au scris cei de la API.

Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a declarat recent că autostrada Lugoj-Deva ar putea fi oferită traficului, iar problemele indentificate ar putea fi remediate și după deschiderea circulația, apreciind comportamentul constructorului spaniol al Lotului 4 drept un șantaj. „Lotul se putea deschide, dar ambiția acestui constructor de nu prelungi (perioada de garanție) și practic de a aplica un șantaj. Nu deschid în circulație decât dacă îmi accepți ca garanția să rămâna la 4 ani. Nu, ori acceptă condițiile statului român care sunt de bun simț și nu exagerăm cu nimic. Știți bine că termenul de implementare a proiectului a fost depășit. Îl reziliem, îl punem noi în trafic și facem noi lucrările care sunt”, a declarat Răzvan Cuc.

Compania spaniolă a mai fost penalizată în trecut, potrivit ministrului. „Până în acest moment a fost emisă o factură de penalități pentru acest antreprenor de 73 de milioane de lei pentru faptul că în urma indicațiilor care i-au fost date de CNAIR nu s-au respectat. Acea parte de penalități o să investighez de ce nu s-a pus în aplicare în 2018 de către fostul management, pentru că este un lucru foarte periculos. Dacă acei antreprenori nu fac ce trebuie să facă când vine forba de calitate. La calitate nu putem face rabat. Cu siguranță vor fi și alte penalități”, a mai declarat acesta.

Ministrul Transporturilor a dat un termen de remediere a problemelor identificate, spunând că în cazul în care acestea nu se vor rezolva va rezilia contractul.

Lotul 4 este executat de Asocierea S.C. Teloxim Con S.R.L. – COMSA S.A. – Aldesa Construcciones S.A.- Arcadis Eurometudes S.A.

Foto: Asociația Pro Infrastructură / Facebook

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria preia soluția României pentru centrala Paks. Două barje vor fi scufundate în Dunăre
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale