Prima pagină » Știri » Avertizare METEO: Cod portocaliu de inundații în două județe, până joi după-amiază

Avertizare METEO: Cod portocaliu de inundații în două județe, până joi după-amiază

Avertizare METEO: Cod portocaliu de inundații în două județe, până joi după-amiază
Hidrologii au emis, miercuri, o avertizare cod portocaliu de inundații, valabilă pentru două județe. Râuri din alte 15 județe sunt sub cod galben de inundații, hidrologii avertizând că ar putea fi depășite cotele de atenție.

Avertizarea cod portocaliu de inundații a fost emisă pentru râurile din bazinele hidrografice Tur, județul Satu Mare, respectiv Crasna, județele Sălaj și Satu Mare și vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menționate, cu posibile depășiri ale cotelelor de atenție.

Avertizarea este în vigoare începând de miercuri ora 18.00 până joi la ora 16.00.

De asemenea, hidrologii au emis și o avertizare cod galben de inundații pentru râuri din județele Maramureș, Bistrița Năsăud, Cluj, Bihor, Arad, Hunedoara, Alba, Timiș, Caraș Severin, Gorj, Harghita, Brașov, Sibiu, Argeș și Vâlcea, în vigoare începând de miercuri ora 14.00 până joi la ora 16.00. Totodată, sub avertizare cod galben se află și râuri din Sălaj și Satu Mare, altele decât cele sub cod portocaliu.

Potrivit hidrologilor, Fenomenele se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare È‹n intervalul miercuri ora 15.00 – joi ora 2:00 pe unele râuri din județele Maramureș, Satu Mare, Bihor și Sălaj.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Țara din Europa în care chiriile cresc de patru ori mai repede decât salariile