Prima pagină » Știri » Bărbatul care a furat taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost lăsat să plece și nu va mai fi cercetat, după ce artistul și-a retras plângerea

Bărbatul care a furat taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost lăsat să plece și nu va mai fi cercetat, după ce artistul și-a retras plângerea

Andrei Dumitrescu
Bărbatul care a furat taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost lăsat să plece și nu va mai fi cercetat, după ce artistul și-a retras plângerea
Bărbatul care s-a predat, miercuri dimineață, la Secția 1 Poliție și a declarat că a furat taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost lăsat să plece și nu va mai fi cercetat, după ce artistul a anunțat că își retrage plângerea, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din Poliție.

Bărbatul care s-a predat, miercuri dimineață, la Secția 1 Poliție și a declarat că a furat taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost lăsat să plece și nu va mai fi cercetat, după ce artistul a anunțat că își retrage plângerea, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din Poliție.

Potrivit surselor citate, Eleodor Cristian Sandu, în vârstă de 38 de ani, a fost lăsat liber după ce a fost audiat de anchetatori mai mult de zece ore. El a fost lăsat să plece după ce Dumitru Fărcaș a trimis la Poliția Sectorului 1, prin fax, o declarație în care îi anunță pe anchetatori că își retrage plângerea.

Sandu le-a spus polițiștilor că a furat, dintr-un microbuz parcat în fața Ateneului Român, taragotul lui Fărcaș și un acordeon. Bărbatul a mai declarat că a crezut că în cutia cu instrumente muzicale sunt parfumuri, au precizat surse apropiate anchetei.

El a susținut că era singur când a furat instrumentele, însă polițiștii au vizionat imagini surprinse de camerele de supraveghere din zona Ateneului Român și au stabilit că la furt au participat trei persoane, acestea fiind identificate.

Celelalte două persoane suspectate în acest caz sunt căutate de judiciariștii Poliției Sectorului 1.

Taragotul lui Dumitru Fărcaș a fost vândut de hoți cu 100 de lei unui bărbat care a susținut, inițial, că a găsit instrumentul într-un parc din zona Basarab, au declarat marți, pentru MEDIAFAX, surse din Poliție, care au precizat că anchetatorii au recuperat și acordeonul furat.

Acordeonul, furat sâmbătă odată cu taragotul, a fost recuperat de la un bărbat care a spus că a cumpărat instrumentul de la persoane căutate, în prezent, de oamenii legii.

La fel s-a întâmplat în cazul taragotului. Bărbat care a spus inițial că a găsit instrumentul în timp ce alerga într-un parc din zona Basarab a fost audiat de două ori de Poliție și a recunoscut, în cele din urmă, că l-a cumpărat cu 100 de lei.

Potrivit surselor citate, anchetatorii Serviciului de Investigații Criminale din Poliția Sectorului 1 au descins, marți, la două adrese situate pe strada Câmpia Libertății din Sectorul 3, însă acțiunea a fost un eșec, în condițiile în care persoanele căutate nu au fost găsite acasă.

Interpretul Dumitru Fărcaș și-a recuperat, marți dimineață, taragotul care i-a fost furat la București, instrumentul fiind adus cu trenul la Cluj-Napoca de către un polițist care i l-a predat artistului la sediul Inspectoratului de Poliție Județean.

Fărcaș a rămas fără taragot, după ce acesta i-a fost furat, sâmbătă, dintr-un microbuz parcat în fața Ateneului Român, astfel că artistul nu a mai putut cânta la spectacolul aniversar al lui Gheorghe Zamfir.

Surse din Poliția Capitalei au declarat, pentru MEDIAFAX, că furtul s-a produs sâmbătă după-amiază, fiind reclamat la Poliție în jurul orei 17.45.

„Taragotul și un acordeon au fost furate dintr-un microbuz parcat în fața Ateneului Român, care fusese lăsat neasigurat. Bunurile furate valorează aproximativ 7.000 de euro”, au spus sursele citate.

Dumitru Fărcaș și alți artiști sosiseră la Ateneu pentru a participa la spectacolul aniversar „Zamfir – 50 de ani pe scenă”. Hoții au acționat după ce aceștia au coborât din microbuz. Cel mai probabil, ei ar fi găsit o ușă a microbuzului deschisă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Meta și YouTube, găsite vinovate de dependență: primul verdict dintr-un proces istoric