Prima pagină » Știri » Când ar putea fi inaugurat metroul din Drumul Taberei. Anunțul făcut de Lucian Bode, ministul Transporturilor

Când ar putea fi inaugurat metroul din Drumul Taberei. Anunțul făcut de Lucian Bode, ministul Transporturilor

Când ar putea fi inaugurat metroul din Drumul Taberei. Anunțul făcut de Lucian Bode, ministul Transporturilor

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a anunţat că metroul din Drumul Taberei ar putea fi inaugurat în luna septembrie. Lucrările la Magistrala 5 au început în 2011 și ar fi trebuit terminate în 2015, însă din cauza mai multor probleme acest lucru nu s-a întâmplat.

Metrorex a rezolvat problema infiltrațiilor de apă pe șantierul magistralei M5, astfel că luna viitoare ar putea fi inaugurat metroul din cartierul Drumul Taberei. Până atunci ar urma să se finalizeze toate testele. Lucrările sunt finanţate cu fonduri europene.

Săptămâna aceasta, luni, au început testele instalaţiilor electro-energetice şi acestea sunt în regulă, se fac şi testele dinamice cu 8 trenuri pentru teste dinamice şi înmagazinarea tonajului de rodaj. De luni, 24 august, Comisia de Recepţie începe recepţia pe specialităţi, pe componente şi în paralel se realizează şi recepţia la terminarea lucrărilor respectiv la punerea în funcţiune a instalaţiilor. Sperăm că toate aceste proceduri să se realizeze într-un timp cât mai scurt astfel încât în septembrie să putem să vedem trenurile de metrou circulând pe M5”, a precizat ministrul, potrivit Radio România Actualități.

Metroul din Drumul Taberei, inaugurat în septembrie?! “Vom vedea!”

În iulie, întrebat dacă metroul din Drumul Taberei va circula în luna septembrie, Gabriel Mocanu, șeful Metrorex, a preferat să fie evaziv și să amintească de constructorii implicaţi în proiectul Magistralei.

Vom vedea dacă va circula. Eu nu mă aştept la nimic. Eu mă aştept ca fiecare să-şi facă treaba şi asta le-am spus ieri constructorilor că au un contract pe care nu i-a obligat nimeni să-l semneze. Ba, dimpotrivă, unii dintre ei chiar au mers în instanţă la momentul respectiv ca să câştige acest contract”, preciza Gabriel Mocanu, șeful Metrorex în luna iulie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria