Prima pagină » Știri » Ce programe ar putea fi obligată TVR să difuzeze. CNA a votat deja proiectul

Ce programe ar putea fi obligată TVR să difuzeze. CNA a votat deja proiectul

Ce programe ar putea fi obligată TVR să difuzeze. CNA a votat deja proiectul
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a avizat pozitiv, joi, un proiect de lege inițiat de Liviu Dragnea, care vizează, printre altele, promovarea în programele difuzate de Televiziunea Română și Radioul Public a demnității umane și a toleranței față de diferențele de grup.

CNA a analizat, în ședința de joi, o adresă primită de la Departamentul pentru Relația cu Parlamentul referitoare la o propunere legislativă privind promovarea demnității umane și a toleranței față de diferențele de grup. Acest proiect a fost depus, în septembrie, la Senat, de liderul interimar al PSD, deputatul Liviu Dragnea.

Membrii CNA s-au referit în timpul discuțiilor, în general, doar la articolul 17 din acest proiect, întrucât acesta se referă la audiovizual, domeniul de care este responsabil Consiliul. Potrivit acestui articol din proiectul de Lege, „Societatea Română de Televiziune și Societatea Română de Radiodifuziune vor include programe pentru promovarea toleranței față de diferențele de grup, ce vor reprezenta minim 1% din totalul timpului de emisie al fiecărui post de televiziune sau de radio pe care îl au în administrare”.

CNA au decis să avizeze pozitiv acest proiect de lege cu șapte voturi „pentru” (Radu Călin Cristea, Radu Herjeu, Laura Georgescu, Monica Gubernat, Viorel Buda, Lorand Turos și Florin Gabrea) și unul „împotrivă” (Dorina Rusu), însă cu recomandarea privind eliminarea procentului de 1%.

Astfel, CNA a propus modificarea articolului 17, în sensul următor: „Societatea Română de Televiziune și Societatea Română de Radiodifuziune vor include programe pentru promovarea explicită a toleranței și a nediscriminării pe considerente de rasă, religie, naționalitate, sex sau orientare sexuală”.

Recomandarea a fost a adoptată de CNA la propunerea lui Radu Călin Cristea, cel care conduce ședința de joi. Avizul CNA este unul consultativ.

Dorina Rusu a spus că prin natura sa este „împotriva discriminărilor de orice fel”. „Dar mi se pare că proiectul ăsta este cam excesiv și limbajul (din proiect, n.r.) mă cam înfioară. Să avem o normă și criterii de promovare a toleranței… Sigur că e nevoie de educație, dar nimeni nu a împiedicat până acum instituțiile statului să facă proiecte pentru promovarea toleranței. Cred că TVR într-o mare măsură și face asta”, a spus Dorina Rusu.

Ea a precizat că din informațiile sale și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) are unele rezerve față de acest proiect. „El se află la CNCD acum, ar fi interesant să vedem ce au de schimbat, pentru că se ține cont de părerea lor”, a spus Rusu.

Monica Gubernat a spus că, în acest caz, CNCD are același statut ca și CNA, respectiv unul consultativ, iar proiectul se află în dezbatere parlamentară.

„Și putem să cuantificăm mai bine demnitatea dacă se face legea asta? Cum să cuantifici demnitatea?”, a spus Dorina Rusu, precizând că nu este de acord cu modul în care este formulată legea.

În schimb, membrul CNA Viorel Buda a spus că acest proiect este unul european și foarte bun.

Pe de altă parte, acest proiect de lege prevede că defăimarea socială ar putea fi sancționată cu amendă de la 1.000 la 30.000 lei, dacă vizează o persoană fizică, respectiv cu amendă de la 2.000 la 60.000 lei, dacă vizează un grup social.

Propunerea vizează înființarea unui departament special în cadrul Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, dar și obligația ca radioul și televiziunea publică să includă programe de promovare a toleranței, profesorii să urmeze cursuri pe această temă, iar unitățile de învățământ să adopte un „plan anual pentru implementarea acțiunilor privind combaterea discriminării”, după cum agenția MEDIAFAX a relatat pe 26 septembrie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Cum a devenit feminismul atât de divizat? Femeile încearcă să reconstruiască alianțele