Prima pagină » Știri » Ceramica de la Horezu va intra în protecția UNESCO

Ceramica de la Horezu va intra în protecția UNESCO

Ceramica de la Horezu va intra în protecția UNESCO
Ceramica de la Horezu va fi protejată ca patrimoniu imaterial al UNESCO, după ce organizația internațională a acceptat dosarul înaintat în acest sens de autoritățile române, a anunțat, vineri seară, la Alba Iulia, ministrul Culturii, Mircea Diaconu, citat de corespondentul MEDIAFAX.

Ceramica de la Horezu va fi protejată ca patrimoniu imaterial al UNESCO, după ce organizația internațională a acceptat dosarul înaintat în acest sens de autoritățile române, a anunțat, vineri seară, la Alba Iulia, ministrul Culturii, Mircea Diaconu, citat de corespondentul MEDIAFAX.

Mircea Diaconu a spus, într-o conferință de presă, că a semnat dosarul pentru protejarea ceramicii de la Horezu ca patrimoniu al UNESCO, iar documentația a fost trimisă la Paris.

„Ieri (joi – n.r.) am obținut acest mare succes pentru mine și primul. Dosarul UNESCO pentru protecția ceramicii de Horezu l-am semnat pe un bot de mașină. A plecat ieri dimineață cu curier diplomatic la Paris”, a spus Diaconu.

Ministrul Culturii a afirmat că acceptarea dosarului pentru protejarea ceramicii de Horezu de către UNESCO este „un lucru fenomenal”, precizând că a făcut lobby în acest sens încă din perioada cât a fost doar senator.

Întrebat cât vor dura procedurile până ceramica de Horezu va fi inclusă în lista de protecție UNESCO, Diaconu a spus că nu știe care va fi acest termen.

„Nu știu cât durează procedurile (…) Dar simplul fapt că ți-a primit dosarul – el intră în protecție chiar dacă efectiv procedura mai durează poate un an”, a susținut Diaconu.

Programul de Guvernare depus la Parlament de Cabinetul Ponta are ca priorități protecția și conservarea cetăților dacice din Munții Orăștiei și includerea ansamblului monumenal Brâncuși de la Târgu Jiu și a ceramicii de Horezu în patrimoniul UNESCO.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur