Prima pagină » Știri » Cîmpeanu: Statul german va sprijini învățământul în limba germană din România cu 750.000 de euro. Banii sunt pentru profesori

Cîmpeanu: Statul german va sprijini învățământul în limba germană din România cu 750.000 de euro. Banii sunt pentru profesori

Cîmpeanu: Statul german va sprijini învățământul în limba germană din România cu 750.000 de euro. Banii sunt pentru profesori
Cîmpeanu: Statul german va sprijini învățământul în limba germană din România cu 750.000 de euro. Câți elevi români învață în limbă germană

Ministrul Educației, Mihai Sorin Câmpeanu, a declarat, luni, într-o conferință de presă la Sibiu, că 23.000 de elevi din România studiază în limba germană, numărul acestora fiind cu 23 la sută mai mare decât în urmă cu cinci ani.

Potrivit ministrului, statul german va sprijini financiar, cu 750.000 de euro, dezvoltarea învățământului în limba germană în cadrul unui proiect care se va derula în acest an.

„Acest proiect este cu atât mai important cu cât există dificultăți în identificarea cadrelor didactice, mai ales începând cu clasa a cincea, care au competența de a preda în limba germană, iar acest proiect tocmai acest lucru îl susține. Susține de asemenea și școlile cu predare în limba germană la nivel de infrastructură. Unul din obiectivele conferinței de la Sibiu este să vedem care este cea mai eficientă cale de utilizare a acestei sume de 750.000 de euro. Prioritară este asigurarea resursei umane, mai ales profesori la nivel mai sus de clasa a V-a”, a spus ministrul.

Acesta a explicat că în România sunt 167 de școli cu predare în limba germană în 15 județe, cel mai mare număr de elevi înregistrându-se la grădiniță și în ciclul primar, după care numărul elevilor scade din cauza lipsei de personal specializat.

„Acest sprijin este binevenit, este extrem de important din partea statului german, dar este obligația și responsabilitatea statului român să identifice soluții viabile pe termen lung”, a mai spus ministrul.

Ministrul educației a avut, luni, o serie de întâlniri cu reprezentanți ai învățământului sibian și cu oficialități locale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Poluare pe Dunăre, în zona portului Turnu Măgurele. Anunțul făcut de Apele Române!