Prima pagină » Știri » COD GALBEN de ploi, în opt județe. ANM, prognoză meteo specială pentru București

COD GALBEN de ploi, în opt județe. ANM, prognoză meteo specială pentru București

COD GALBEN de ploi, în opt județe. ANM, prognoză meteo specială pentru București

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis duminică, 7 iunie, o avertizare cod galben de ploi și vijelii, pentru opt județe nord-vestul țării, valabilă până la ora 21.00. De asemenea, a fost emisă o prognoză meteo specială pentru București.

Astfel, duminică, până la ora 21:00, în nord-vestul țării și în zona Munților Apuseni instabilitate atmosferică va fi temporar accentuată și se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, vijelii, grindină și averse ce vor avea și caracter torențial.

Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40 l/mp.

Prognoză meteo specială pentru București

În Capitală, temperaturile vor atinge, duminică, 30 de grade Celsius, dar va fi înnorat și sunt posibile ploi cu fulgere, potrivit meteorologilor, citați Digi 24.

Potrivit ANM, vremea va fi mai caldă decât în mod normal la această dată, dar cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate duminică.

Temperaturile maxime vor fi de 29-30 de grade Celsius, dar sunt mari șanse pentru averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului va fi ridicată.

Cod galben de inundații în două județe din România

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o atenționare cod galben de inundații pe râuri din județele Sălaj și Bihor.

Ca urmare a precipitaţiilor înregistrate, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție pe râurile mici din bazinele hidrografice: Barcău – bazin superior și mijlociu, din judeţele Sălaj, Bihor, spun cei de la INHGA.

Fenomenele se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare în bazinul hidrografic Borumlaca.

Atenționarea este valabilă până duminică, la ora 22.00.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!