Prima pagină » Știri » Conferința MAS. Frunzeti: Din cauza situației din zona Mării Negre, s-a simțit nevoia unei strategii speciale a României

Conferința MAS. Frunzeti: Din cauza situației din zona Mării Negre, s-a simțit nevoia unei strategii speciale a României

Conferința MAS. Frunzeti: Din cauza situației din zona Mării Negre, s-a simțit nevoia unei strategii speciale a României
Generalul (r) Teodor Frunzeti a declarat, joi, în cadrul Conferinței MAS, că, în urma evoluțiilor îngrijorătoare din ultima perioadă, s-a simțit nevoia elaborării unei strategii speciale a României pentru securitatea în zona Mării Negre.

„Aș vrea să începem prin a discuta despre ce înseamnă politica de securitate națională a României, care este de fapt modul specific în care statul român înțelege să își asigure securitatea cetățenilor, securitatea statului și securitatea României. Este, în același timp, un produs, este un proces care aș putea spune că este multi-nivel. Are mai multe nivele de abordare, este sub formă piramidală, în vârful piramidei fiind un document care, și prin conținut și prin structură, se referă la modul în care statul român înțelege să asigure securitatea populației și este în egală măsură adresat și aliaților noștri, fiindcă în acest proces de asigurare a securității noi trebuie să fim trasparenți și predictibili, pentru ca aliații noștri să înțeleagă ce vrem să facem și cum vrem să facem”, a declarat Generalul Teodor Frunzeti.

„În ceea ce privește modul de implementare a strategiei, este o altă problemă, fiindcă din această strategie, sau pe baza strategiei, mai bine zis pe baza Strategiei Naționale de Apărare a țării, se întocmește un plan de implementare, care este realizat la nivelul administrației prezidențiale și este aprobat în ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Prin acest plan, toate instituțiile publice cu roluri și atribuții legale în asigurarea securității naționale, adică instituțiile de forță ale României, au obligații precise și clare. Acest document nu mai este însă un document public, din cauza translatării într-un mediu operațional a direcțiilor de acțiune prevăzute în Strategia Națională de Apărare, de aceea este un document clasificat. În fiecare an se face o analiză a acestui document și a modului în care aceste sarcini sunt îndeplinite”, a adăugat generalul Teodor Frunzeti.

Acesta a declarat că, în cazul unor evoluții spectaculoase, strategia națională poate necesita schimbări: „Documentul trebuie să fie elaborat astfel încât să nu conțină elemente concrete, foarte punctuale, ale unor situații evolutive. Documentul prezent a fost suficient de flexibil, încât să fie valid și în perioada următoare”.

„Spre exemplu, s-a simțit nevoia ca postura României în NATO să fie mai consolidată. Așadar s-a simțit nevoia elaborării unei strategii de consolidare a rolului României în NATO, o strategie aprobată de CSAT. De asemenea, având în vedere evenimentele, să spunem îngrijorătoare, din regiunea Mării Negre, s-a simțit nevoia elaborării unei strategii de asigurare a securității în regiunea Mării Negre. O strategie proprie, a României. A fost elaborată și aprobată de CSAT. Nu pot da detalii, deoarece aceste două documente sunt clasificate, fiindcă sunt adresate instituțiilor cu rol în apărare. E bine ca opinia publică și mediul politic să știe că există asemenea abordări și suficientă înțelegere a fenomenelor”, a declarat Teodor Frunzeti.

Monitorul Apărării și Securității (MAS) a organizat joi, la Hotelul Marriott din București, Conferința pe tema „Politica de securitate națională, de la gândirea strategică la instituțiile de securitate și apărare”, un forum pentru dezbateri cu invitați de marcă din România și din străinătate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marșul Normalității, cu Diana Șoșoacă printre participanți, s-a încheiat cu amenzi și sesizări penale
Digi24
A încălcat Nicușor Dan Constituția când l-a propus premier pe Adrian Vestea? Ce spun doi foști judecători CCR
Cancan.ro
Andreea Popescu l-a implorat, Dan Alexa s-a eschivat și tot n-a scăpat! Hotărâtă să-l mai aibă o dată, bruneta l-a urmărit pe antrenor prin cluburi
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a ajuns de nerecunoscut! Cum arată acum
Mediafax
Pe ce voturi mizează Adrian Veștea să își treacă Guvernul: care tabără câștigă
Click
Horoscop luni, 15 iunie. Berbecii sunt în formă la început de săptămână, iar Peștii fac alegeri complicate
Digi24
Cel mai bătrân președinte ales al SUA împlinește 80 de ani, dar nu vârsta lui Trump îi îngrijorează pe experții medicali
Cancan.ro
Orașul din România în care o cabană la munte se vinde cu doar 5.750€ acum, în iunie 2026
Ce se întâmplă doctore
Primele rezultate ale autopsiei în cazul băiețelului de 2 ani găsit mort într-un apartament din Galați. Legiștii au rămas șocați
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
BREAKING. Eugen Tomac pleacă, Adrian Veștea vine. Ce mașini conduc cei doi politicieni
Descopera.ro
O linie care împarte Pământul în alte două emisfere a fost descoperită recent
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Obiceiurile simple care ajută cuplurile să aibă relații fericite