Prima pagină » Știri » Cozi kilometrice ale românilor pentru a-și petrece vacanțele în Grecia

Cozi kilometrice ale românilor pentru a-și petrece vacanțele în Grecia

Radu Cristian
Cozi kilometrice ale românilor pentru a-și petrece vacanțele în Grecia

Cozi kilometrice de mașini s-au format la vama Kulata, granița dintre Bulgaria și Grecia, odată cu debutul weekendului.

Turiștii fac coadă la intrarea în Grecia pentru a-și petrece weekendul în țara elenă.

Cozile de joi se întindeau pe aproximativ 5 kilometri. În unele situații este deschis un singur ghișeu, iar turiștii sunt nevoiți să aștepte ore întregi.

În urmă cu o săptămână, Ministerul de Externe a emis o atenționare de călătorie pentru țara elenă, ținând cont de numărul mare de persoane care vizitează Grecia în această perioadă.

Recomandările Ministerului de Externe

Ministerul de Externe le recomandă cetățenilor români care merg în vacanță să folosească toate punctele de frontieră și să completeze formularul PLF (Passenger Locator Form).

Românii se îmbulzesc să ajungă în Grecia după ce destinația a intrat pe lista verde a țărilor cu risc epidemiologic scăzut, în urma deciziei de săptămâna trecută a CNSU.

Pentru a intra în Grecia sunt acceptate acum și testele rapide antigen, iar copiii sub 12 ani nu au nevoie nici măcar de test.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena +302106774035 şi Consulatului General al României de la Salonic +302310340088, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Liderul senatorilor USR, despre o eventuală ieșirea de la guvernare a PSD: Dacă merg pe calea asta să se ia în brațe cu AUR și să vină la guvernare
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Filmul accidentului tragic din Ciolpani. Momentul în care cei doi tineri morți sunt găsiți de prietenii lor: „Mi-e rău!”
Mediafax
Ministerul Mediului deblochează desemnarea geoparcurilor UNESCO în România
Click
Dragoș Dolănescu intervine în scandalul dintre fratele lui și Electrecord: „Cum să ceară atâția bani?”. Marea lui nemulțumire
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cu cine a plecat Rareș Cojoc în vacanță, după ce a făcut Paștele cu Andreea Popescu: 'Doar noi doi'
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Un peisaj antic dezvăluie rămășițele oamenilor care au trăit acum 100.000 de ani