Prima pagină » Știri » Cum arată pista de biciclete ”mai curbată ca Bega” care leagă Timișoara de Serbia. ”Așa e proiectul”

Cum arată pista de biciclete ”mai curbată ca Bega” care leagă Timișoara de Serbia. ”Așa e proiectul”

O pistă de biciclete care leagă Timișoara de Serbia a fost construită cu zeci de serpentine, bicicliștilor fiindu-le practic imposibil să circule pe ea, scrie Yahoo.

Curbele sunt foarte dese, făcând ca pista de biciclete să fie ”mai sinuoasă ca Bega”, după cum scrie sursa, însă autoritățile nu pot opri proiectul. Explicația este că ”așa prevede proiectul”, iar sistarea lucrărilor ar însemna pierderea banilor europeni.

”Când am văzut ce se prefigurează, am cerut proiectanților să revizuiască această soluție, m-a nemulțumit profund. Dar am fost nevoiți să punem în aplicare ideile lor, altfel s-ar fi pierdut fondurile europene pentru întregul proiect”, a explicat primarul Timișoarei, Nicolae Robu.

Pista de biciclete cu serpentine a costat deja 50 de milioane de lei, dintre care 30 de milioane provenite din fonduri europene.

Puși în fața faptului, proiectanții au spus că pista de biciclete este construită ”pentru plimbare”, nu pentru viteză” și că respectivele curbe au rolul de a ”evita accidentele”.

Primarul Nicolae Robu a promis că, peste cinci ani, când proiectul european poate fi schimbat, traseul va fi modificat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni