Prima pagină » Știri » Curs valutar BNR 29 septembrie 2020. Euro continuă să crească! Ce se întâmplă cu dolarul și lira sterlină

Curs valutar BNR 29 septembrie 2020. Euro continuă să crească! Ce se întâmplă cu dolarul și lira sterlină

Curs valutar BNR 29 septembrie 2020. Euro continuă să crească! Ce se întâmplă cu dolarul și lira sterlină

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, prin intermediul cursului interbancar afișat marți dimineață, valoarea pe care o înregistrează pe 29 septembrie principalele monede. Totuși, trebuie ținut cont că valorile monedelor se pot modifica până la ora 13.00, atunci când cursul valutar va fi actualizat.

Astfel, 1 euro este cotat la 4.8731, într-o ușoară creștere față de cota înregistrată luni când s-a atins a fost cotat la de 4.8705. Dolarul, în schimb, se află într-o relativă scădere față de ziua de luni. Marți, moneda americană are o valoare de 4.1672 față de 4.1828 înregistrată pe data de 28 septembrie. În fine, și lira sterlină, la fel ca dolar, a scăzut față de ziua de luni și a ajuns la 5.3707, față de 5.3758, valoarea pe care a avut-o pe 28 septembrie.

Curs BNR euro

Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, un euro este într-o relativă creștere azi, 29 septembrie și înregistrează valori puțin mai mari decât în ziua de luni. Este o veste proastă, în special pentru cei care au rate în euro. Rămâne, totuși, de văzut dacă moneda europeană va continua să crească și în zilele următoare.

1 euro = 4.8731 lei

Curs BNR dolar american

În schimb, dolarul american este în scădere! Banca Națională a României informează, prin intermediul cursului interbancar afișat marți dimineață, că moneda are o valoare mai mică față de cea înregistrată luni, 28 septembrie.

1 dolar american = 4.1672 lei

Curs BNR liră sterlină

Lira sterlină este, la fel ca și dolar, în scădere! Potrivit informațiilor afișate de cursul valutar interbancar joi dimineață, lira are o valoare mai mică față de cea înregistrată pe 28 septembrie. Cu toate acestea, valorile monedelor se pot modifica până la ora 13, atunci când cursul valutar va fi actualizat.

1 liră sterlină = 5.3707 lei

Cursul interbancar afișat marți dimineață

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?