Prima pagină » Știri » De trei ori mai multe accidente în România, și mult mai grave, față de media europeană – studiu

De trei ori mai multe accidente în România, și mult mai grave, față de media europeană – studiu

Numărul accidentelor auto din România este de trei ori mai mare decât media UE, iar la fiecare trei accidente rezultă un deces, față de un deces la 40 de evenimente rutiere, media europeană, cauzele principale fiind starea precară a infrastructurii și comportamentul șoferilor, potrivit unui studiu.

Numărul accidentelor auto din România este de trei ori mai mare decât media UE, iar la fiecare trei accidente rezultă un deces, față de un deces la 40 de evenimente rutiere, media europeană, cauzele principale fiind starea precară a infrastructurii și comportamentul șoferilor, potrivit unui studiu.

Comparația se referă la cele 25 de state ale UE, anterior aderării României și Bulgariei.

Printre cauzele care țin de infrastructură se numără existența unor zone periculoase, traversarea satelor liniare și a orașelor fără a fi luate măsuri adecvate de reducere a riscurilor de accidente, cât și traficul local lent de pe drumurile naționale, în lipsa rutelor alternative. Zonele periculoase apar în principal ca urmare a întreținerii defectuoase, se arată în studiul realizat de Societatea Academică din România (SAR) și prezentat, joi, într-o conferință de presă.

Potrivit evaluărilor Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, circa 30% din drumurile naționale sunt în stare proastă din cauza întârzierilor legate de întreținere, iar 60% din rețea are nevoie de reparații sau modernizări urgente. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce nu se ieftinește benzina, deși petrolul s-a prăbușit? Explicația care îi va ENERVA pe șoferi
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Frumoasa iubită a fotbalistului din naționala României își etalează geanta de 3.000 de euro, dar bagă motorină de 199,97 lei
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Nimeni nu știe cine a creat aceste arme letale de vânat mamuți