Prima pagină » Știri » Demnitarul căruia Mureșan urma să îi dea mita de la omul de afaceri este Remeș

Demnitarul căruia Mureșan urma să îi dea mita de la omul de afaceri este Remeș

Demnitarul căruia Ioan Avram Mureșan urma să îi dea mita de la Gheorghe Ciorbă pentru a favoriza firmele omului de afaceri băimărean la licitații publice este Decebal Traian Remeș, actualul ministru al Agriculturii, au declarat, astăzi, surse judiciare.

Demnitarul căruia Ioan Avram Mureșan urma să îi dea mita de la Gheorghe Ciorbă pentru a favoriza firmele omului de afaceri băimărean la licitații publice este Decebal Traian Remeș, actualul ministru al Agriculturii, au declarat, astăzi, surse judiciare.

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție efectuează cercetări față de Ion Avram Mureșan pentru complicitate la săvârșirea a două infracțiuni de cumpărare de influență prevăzute de articolul 61 din Legea 78/2000 privind fapte de corupție și față de omul de afaceri Gheorghe Ciorbă, pentru săvârșirea a două infracțiuni de cumpărare de influență.

"Din probele administrate până în prezent de procurori a rezultat că, în cursul lunii septembrie 2007, învinuitul Mureșan Ioan a înlesnit transmiterea promisiunii și darea unor produse în valoare de 1.500 de lei și a sumei de 15.000 euro de la învinuitul Ciorbă Gheorghe, om de afaceri, unui demnitar al statului român, pentru ca acesta din urmă să favorizeze firmele omului de afaceri la licitații publice organizate de instituții publice aflate în subordinea demnitarului. În același scop, învinuitul Ciorbă Gheorghe, prin intermediul lui Mureșan Ioan a promis că va oferi și un autoturism de lux", se arată într-un comunicat remis presei, sâmbătă seara, de către DNA.

Casa de lângă Baia Mare a fostului ministrului Ioan Avram Mureșan a fost percheziționată la cererea procurorilor DNA, în baza unui mandat emis în cursul zilei de sâmbătă. În urma percheziției, Mureșan a fost ridicat pentru audieri, sâmbătă, în jurul orei 18.00. Procurorii au emis, sâmbătă seară, o ordonanță de reținere pe numele lui Ioan Avram Mureșan pentru 24 de ore.

Ioan Avram Mureșan a fost adus, în noaptea de sâmbătă spre duminică, de la Baia Mare la București, pentru continuarea audierilor în legătură cu acuzațiile care îi sunt aduse. Fostul ministru al Agriculturii a fost audiat de procurorii anticorupție bucureșteni mai multe ore, acesta fiind scos din sediul DNA în jurul orei 11.00.

Mureșan va fi prezentat, în această după-amiază, în fața instanței Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
România și alte șase țări europene, responsabile de 90% din produse contrafăcute reținute în UE