Prima pagină » Știri » Dosar penal pentru vătămare corporală, după accidentul de microbuz de la mina din Prahova

Dosar penal pentru vătămare corporală, după accidentul de microbuz de la mina din Prahova

Dosar penal pentru vătămare corporală, după accidentul de microbuz de la mina din Prahova
Detalii pe Gândul.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Prahova, Raluca Brezeanu, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală în cazul accidentului de microbuz răsturnat, duminică, în timp ce transporta în subteran turiști israelieni.

„A fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, dosar preluat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești. Noi am sesizat și OPC, ITM, ISCTR, în vederea efectuării de cercetări, conform competențelor fiecărei instituții”, a spus Brezeanu.

Reprezentantul Poliției Prahova a mai spus că, în urma primelor cercetări, cauza accidentului ar neadaptarea vitezei la condițiile de drum, într-o curbă periculoasă la dreapta.

Potrivit directorului Spitalului Județean de Urgență Ploiești, Marius Niculescu, din cei 25 de turiști transportați duminică la spital, luni mai erau internați 17, dintre care 10 copii și 7 adulți, aceștia suferind diverse traumatisme și contuzii.

Un microbuz care transporta turiști israelieni în salina Unirea din Slănic, județul Prahova, s-a răsturnat, duminică. Directorul Minei Slănic, Anghel Belea, a declarat corespondentului MEDIAFAX, că microbuzul s-a răsturnat pe traseul care leagă suprafața de Mina Unirea, în tunel, toți turiștii fiind scoși din vehicul de personalul Salinei și duși la zona de îmbarcare, unde au fost, inițial, evaluați de medici, apoi duși la spital.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?