Prima pagină » Știri » Douăzeci și doi de elevi din Tuzla, la spital după ce au mâncat produsele primite la școală

Douăzeci și doi de elevi din Tuzla, la spital după ce au mâncat produsele primite la școală

Un număr de 22 elevi de la o școală din localitatea constănțeană Tuzla au fost transportați, joi, de urgență la spital, după ce li s-a făcut rău în timp ce se aflau la ore, la scurt timp după ce au mâncat produsele primite prin programul "Laptele și cornul".

Un număr de 22 elevi de la o școală din localitatea constănțeanăTuzla au fost transportați, joi, de urgență la spital, după ce lis-a făcut rău în timp ce se aflau la ore, la scurt timp după ce aumâncat produsele primite prin programul „Laptele și cornul”.

Potrivit directorului adjunct al Direcției de Sănătate PuiblicăConstanța, dr, Mihaela Dinisov, elevii au primit, în pauza de laora 10.00, produsele distribuite prin programul „Cornul șilaptele”, iar la scurt timp 14 dintre ei au început să se simtărău.

Conform sursei citate, copiii au simptome de toxiinfecțiealimentară (vărsături și dureri de burtă). La școala din Tuzla aufost trimise patru ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță,care i-au transportat pe cei 14 copii la Spitalul de Boliinfecțioase din Constanța.

Ulterior, li s-a făcut rău și altor opt copii de la aceeașișcoală, fiind preluați și aceștia de ambulanțe și transportați spreSpitalul Boli Infecțioase.

Mediafax

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai iubite băuturi de Crăciun afectează sănătatea oaselor