Prima pagină » Știri » Dumitru Fărcaș: Taragotul care mi-a fost furat e instrumentul meu de suflet; de 55 de ani cânt pe el

Dumitru Fărcaș: Taragotul care mi-a fost furat e instrumentul meu de suflet; de 55 de ani cânt pe el

Dumitru Fărcaș: Taragotul care mi-a fost furat e instrumentul meu de suflet; de 55 de ani cânt pe el
Taragotistul Dumitru Fărcaș a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că taragotul Stowasser, care i-a fost furat sâmbătă, este instrumentul său de suflet, pe care a cântat timp de 55 de ani.

„Toată viața am cântat pe acest instrument. Este instrumentul meu de suflet, de 55 de ani cânt pe el”, a spus Dumitru Fărcaș.

El a precizat că are și un instrument de rezervă, pe care poate să-l folosească. „Am o rezervă, dar rezerva e rezervă. Ăsta e instrumentul meu de suflet, care m-a consacrat. Cu el am debutat, cu el am cules trofeele și toate titlurile”, a spus Dumitru Fărcaș.

Fărcaș a mai spus că taragotul și un acordeon au fost furate dintr-o mașină, care era parcată chiar în fața Ateneului Român din București.

„Noi am venit de la Slobozia la concertul lui Gheorghe Zamfir. Am avut concert acolo. Și la ora 15.30 am parcat în față la Ateneul Român și ne-am dus până în hol, să vedem cum se desfășoară programul. La 19.00 aveam spectacolul. Și cât am stat noi în hol la Ateneu, șoferul l-a luat cineva și l-a ținut de povești, l-a dus lângă o copertină acolo, și alții au operat, au luat geanta cu taragotul și acordeonul și au dispărut cu ele. Apoi a venit poliția și am dat toate declarațiile”, a spus Dumitru Fărcaș.

El a precizat că nu avea asigurare pe instrumentele furate.

Interpretul Dumitru Fărcaș a rămas fără taragot, după ce acesta i-a fost furat, sâmbătă, dintr-un microbuz parcat în fața Ateneului Român din București, astfel că artistul nu a mai putut cânta la spectacolul aniversar al lui Gheorghe Zamfir. Surse din Poliția Capitalei au declarat, pentru MEDIAFAX, că furtul s-a produs sâmbătă după-amiază, fiind reclamat la Poliție în jurul orei 17.45.

„Taragotul și un acordeon au fost furate dintr-un microbuz parcat în fața Ateneului Român, care fusese lăsat neasigurat. Bunurile furate valorează aproximativ 7.000 de euro”, au spus sursele citate.

Dumitru Fărcaș și alți artiști sosiseră la Ateneu pentru a participa la spectacolul aniversar „Zamfir – 50 de ani pe scenă”. Hoții au acționat după ce aceștia au coborât din microbuz. Cel mai probabil, ei ar fi găsit o ușă a microbuzului deschisă.

Polițiștii fac cercetări pentru a da de urma celor care au furat taragotul și acordeonul.

Pe de altă parte, naistul Gheorghe Zamfir a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că taragotul lui Dumitru Fărcaș, care a fost furat sâmbătă, este un taragot Stowasser original, un instrument unic care nu poate fi vândut cu ușurință, precizând totodată că acest furt reprezintă un dezastru național.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
Ce va face PNL la propunerea de suspendare a lui Nicușor Dan. Răspunsul lui Ilie Bolojan
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
„Opțiunea Ceaușescu” și trădarea Chinei: Care sunt marile amenințări la adresa lui Putin și ce semne prevestesc sfârșitul regimului său
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cum a reușit un român să primească amendă de 1,8 milioane de euro în Belgia?