Prima pagină » Știri » Fostul ministru Mihnea Costoiu, audiat în dosarul ”plagiatului” lui Kovesi

Fostul ministru Mihnea Costoiu, audiat în dosarul ”plagiatului” lui Kovesi

Fostul ministru Mihnea Costoiu, audiat în dosarul ''plagiatului'' lui Kovesi
Fostul ministru delegat pentru învățământ superior, Mihnea Costoiu, a fost audiat miercuri la Parchetul General în dosarul în care Sebastian Ghiță susține că a participat la măsluirea raportului comisiei tehnice care a analizat teza de doctorat a Codruței Kovesi, au precizat surse judiciare.

Surse judiciare au confirmat pentru agenția de presă MEDIAFAX că fostul ministru delegat pentru învățământ superior, Mihnea Costoiu, a fost audiat miercuri la Parchetul General în dosarul privind autodenunțul depus de deputatul Sebastian Ghiță la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție în care susține că el, alături de mai mulți demnitari ai statului, a participat în anul 2012 la măsluirea raportului comisiei tehnice care a analizat teza de doctorat a Laurei Codruța Kovesi.

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, este cel care a indicat, în spațiul public, numele lui Mihnea Costoiu, legat de acel eveniment.

„În 2016, doamna Kovesi și-a permis să ridice telefonul de convorbiri operative și să sune la un demnitar român și să-l amenințe că dacă se reia cercetarea pe teza ei de doctorat vor fi arestări. Sunt constrâns de riscul ca respectivul demnitar să spună nu, eu doar semnalez gestul, nu dau nume. Poate fi ministru al Educației, poate fi un om cu o altă funcție înaltă… Telefoanele operative nu se înregistrează. Acolo se discută și secrete de stat, nu numai interesele doamnei Kovesi (…) Am avut informații, dar nu probe, din 2014. Vă confirm că știam că Mihnea Costoiu a scris raportul de neplagiat și că s-a alergat prin țară după niște semnături”, a declarat Traian Băsescu la România TV.

Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri seara, întrebat dacă el consideră că se impune o demisie a procurorului-șef al DNA Laura Codruța Kovesi, că nu trebuie să vorbim despre nicio demisie atâta vreme cât, deocamdată, nu există niciun indiciu că ar fi plagiat. Șeful statului a mai precizat că a discutat cu procurorul general pe care l-a rugat să soluționeze speța cu celeritate.

„Eu cred că Parchetul General trebuie să rezolve foarte repede această speță și pot să vă spun că în această chestiune am avut o discuție cu procurorul general pe care l-am rugat ca, în virtutea atribuțiilor domniei sale, să se ocupe ca această cercetare să se facă cu celeritate”, a spus Iohannis.

De asemenea, Iohannis a declarat că a avut o discuție și cu Laura Codruța Kovesi: „Am vorbit cu doamna Kovesi însă nu cred că este ceva special de comunicat aici. Am întrebat-o cum vede acele acuzații, mi-a reiterat că domnia sa nu se simte vinovată cu nimic și atunci am plecat destul de lămurit din discuție”.

Întrebat de ziariști despre acuzațiile lansate de unii politicieni potrivit cărora Kovesi ar fi amenințat cu „arestări” dacă este reluată cerectarea privind teza sa de doctorat, președintele le-a calificat drept „fantezii electorale”: „Vreți să reiau expunerea cu fanteziile electorale? Nici vorbă de așa ceva. Nu am auzit absolut niciodată ceva în acest sens și mi se pare total neverosimil pur și simplu”.

Universitatea de Vest din Timișoara a anunțat luni că a început, la sfârșitul săptămânii trecute, proceduri interne în vederea clarificării situației referitoare la teza de doctorat a procurorului-șef DNA, Laura Codruța Kovesi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa merge ca un somnambul către o capcană chineză
Digi24
În ce condiții ar putea deveni Georgescu premier într-un „guvern de reconciliere națională”. Anunțul lui Simion
Cancan.ro
Tânără de 27 de ani, împușcată MORTAL de propria soacră 😲 Motivul halucinant al crimei
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
Cât de posibilă e o candidatură a Maiei Sandu la președinția României? Expert în leadership european: „E o proiecție politică ce merită explorată”
Mediafax
Heroină pe post de turmeric și scorțișoară, adusă din Iran în Constanța pentru livrare în Amsterdam
Click
O femeie de 44 de ani a trăit șocul vieții! A fost înșelată de soț cu una dintre angajate: „S-a întâmplat chiar sub nasul meu”
Digi24
Ce va face Bolojan dacă moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului va trece
Cancan.ro
Alina avea doar 16 ani și a murit pe loc. Ce postase adolescenta înainte de tragedia din Giurgiu
Ce se întâmplă doctore
Cel mai bun probiotic natural. Recomandarea făcută de Mihaela Bilic: un adevărat „elixir” pentru organism
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Ce tip de dubă poți conduce în 2026 dacă ai permis Categoria B. Este legal să faci distribuție sau curierat?
Descopera.ro
Previziunea unui mare diplomat despre România în 1952
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
O statuie uimitoare care o înfățișează pe Atena, descoperită în Turcia