Prima pagină » Știri » Franța, în luptă cu radicalizarea islamică. Macron propune legi dure! Ce este „islamul francez”

Franța, în luptă cu radicalizarea islamică. Macron propune legi dure! Ce este „islamul francez”

Franța, în luptă cu radicalizarea islamică. Macron propune legi dure! Ce este „islamul francez”
Franța, în luptă cu radicalizarea islamică. Macron propune legi dure! Ce este „islamul francez”

Emmanuel Macron şi-a prezentat strategia de combatere a radicalizării islamice. Preşedintele francez propune legi controversate

Preşedintele francez Emmanuel Macron a susţinut în cadrul unui discurs noile legi împotriva „separatismului musulman”. Propunerea vine în contextul în care Franţa doreşte să combată radicalizarea credincioşilor musulmani de naţionalitate franceză din interior, scrie Mediafax.

Criticii afirmă că proiectul stigmatizează pe cei aproape cinci milioane de musulmani ai ţării. Legile propuse includ elemente controversate, cum ar fi conceptul de „islam francez” care va determina moscheile şi imamii să adere la valorile republicii franceze.

Macron afirmă că scopul proiectului de lege este de a elimina extremismul islamist şi implicit, de a reduce ameninţarea terorismului.

Atac cu armă albă la Paris, în apropierea fostului sediu al Charlie Hebdo

Cel puțin două persoane au fost rănite vineri la Paris, în urma unui atac cu cuțit care a avut loc în apropierea fostului sediu al publicației de satiră Charlie Hebdo, care a fost ținta unui atac terorist în 2015.

Un oficial din cadrul Poliției de la Paris a declarat că, deși autoritățile au crezut inițial că atacul a avut doi autori, acum Poliția crede că este vorba, de fapt, despre un singur atacator.

Macron îi declară război lui Trump. Europa trebuie să renunțe la dependența de armamentul american!

Președintele Franței continuă să bifeze punctele de pe agenda care trebuie să-l transforme în liderul suprem al Europei. Ultima lovitură l-a vizat pe Donald Trump: Emmanuel Macron cere statelor din UE să înceteze a mai fi dependente de armament american!

Le Monde: Putin i-ar fi spus lui Emmanuel Macron că Aleksei Navalnîi s-ar fi otrăvit singur

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, i-ar fi spus omologului său francez, Emmanuel Macron, în cadrul unei convorbiri telefonice, că opozantul rus Aleksei Navalnîi s-ar fi otrăvit singur cu Novichok.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria