Prima pagină » Știri » Funeriu, la GÂNDUL LIVE. De ce nu vrea fostul ministru să arate diploma de bacalaureat. Cum explică de ce s-a dus la OTV pentru a-l apăra pe Băsescu

Funeriu, la GÂNDUL LIVE. De ce nu vrea fostul ministru să arate diploma de bacalaureat. Cum explică de ce s-a dus la OTV pentru a-l apăra pe Băsescu

Funeriu, la GÂNDUL LIVE. De ce nu vrea fostul ministru să arate diploma de bacalaureat. Cum explică de ce s-a dus la OTV pentru a-l apăra pe Băsescu
Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, a explicat în emisiunea GÂNDUL LIVE că nu vrea să arate diploma de bacalaureat pentru că nu-și poate imagina o scenă mai penibilă.

Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, a explicat în emisiunea GÂNDUL LIVE că nu vrea să arate diploma de bacalaureat pentru că nu-și poate imagina o scenă mai penibilă.

„Am fost probabil victima uneia dintre cele mai mari calomnii. Am demonstrat că acel document, prezentat de Antena 3, era un fals. Un ministru nu minte în CV-ul său. Acest lucru este extrem de grav. Mi-am luat bacalaureatul în Franța. Rolul meu ca ministru al Educației nu a fost să echivalez studiile mele, ci să echivalez sistemul de învățământ românesc cu cel din afară. Diploma de bacalaureat o am la mine acasă și poate o să o arăt la un moment dat. Nu pot să imaginez o scenă mai penibilă decât acea în care un ministru își arată diploma de bacalaureat”, a declarat Funeriu.

ÎNREGISTRAREA INTEGRALĂ A EDIȚIEI GÂNDUL LIVE DIN 17 MAI

Referitor la faptul că în 2008, în timpul campaniei electorale, a mers la OTV pentru a explica imaginile în care Traian Băsescu ar fi fost surprins lovind un copil, Funeriu a spus că a adus acele lămuriri pentru că a fost întrebat. „A fost ceea ce se vede. Dacă cineva vrea să revadă acele imagini, poate să tragă niște concluzii. Nu am a comenta mai mult pe acest subiect”, a spus Funeriu.

El a explicat, de asemenea, imaginile în care a fost surprins repetând răspunsul la o întrebare șoptit de secretarul de stat Oana Badea.

„Eram într-o videoconferință cu inspectorii. A venit o întrebare pe care nu o auzisem intergral. Nu mai știu dacă era a unui inspector sau a unui jurnalist. Doamna Badea mi-a spus care era răspunsul. Am transmis răspunsul fără să mai cer să se repete întrebarea”, a spus Funeriu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea