Prima pagină » Știri » Garda de Mediu, „descinderi” într-un sat din Dâmbovița. Reacția localnicilor: „Ne-au trezit mascații. Vrei să-ți ghicesc?” – FOTO/VIDEO

Garda de Mediu, „descinderi” într-un sat din Dâmbovița. Reacția localnicilor: „Ne-au trezit mascații. Vrei să-ți ghicesc?” – FOTO/VIDEO

Comisarii Gărzii de Mediu au făcut controale însoțiți de zeci de jandarmi și polițiști / Sursă FOTO: captură YouTube/Garda de Mediu Dâmbovița - Facebook

Reprezentanții Gărzii de Mediu au mers într-un sat din Dâmbovița alături de jandarmi după ce au primit mai multe informații referitoare la faptul că în zonă se aflau mai multe depozite ilegale de deșeuri.

În dimineața zilei de miercuri, 26 mai, comisarii Gărzii de Mediu au mers însoțiți de jandarmi în localitatea Băltănei, din județul Dâmbovița. Reacția sătenilor arată faptul că s-au obișnuit deja cu prezența oamenilor legii, relatează adevarul.ro.

„Ne-au trezit mascaţii. Păi ne-au trezit copiii. S-au speriat copiii, că avem copii mici. Sunt învăţată cu mascaţii. Eu ştiu, că era bulibaşă bărbatul meu. Vrei să îţi ghicesc?”, este reacția unui sătean.

În satul Bălteni, comuna Conțești, rromi sunt controlați în mod regulat și de către electricieni, care sunt nevoiți să îi decableze de la curent deoarece mulți sunt racordați ilegal la rețeaua publică de electricitate.

Zeci de polițiști și jandarmi au participat la acțiunea Gărzii de Mediu

Comisarii Gărzii de Mediu Dâmbovița au mers în satul Bălteni pentru a verifica modul în care sunt respectate normele legale privind colectarea şi tratarea vehiculelor scoase din uz şi a legislaţiei privind colectarea deşeurilor feroase sau neferoase.

„La acțiune au participat 20 de comisari ai Gărzii Naționale de Mediu, din cadrul Comisariatului General, al comisariatelor județene Dârmbovița și Argeș și al Comisariatului Municipiului București, alături de 65 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, de 40 de luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale și de 80 de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Dambovița și de la Gruparea de Jandarmi Mobilă Ploiești”, a transmis Garda de Mediu Dâmbovița pe Facebook.

Garda Națională de Mediu a aplicat cinci amenzi contravenţionale, în valoare totală de 35.500 lei, unor persoane fizice, pentru lipsa actelor de reglementare privind activitatea de colectare a deşeurilor. De asemenea, au fost verificate și 13 societăți comerciale și mai multe persoane fizice.

Autoritățile au transmis faptul că aceste controale vor fi făcute până la sfârșitul săptămânii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Doamna Ferrari le-a cumpărat o locuință victimelor DRONEI din Galați. Motivul
Digi24
„Arătau ca Țestoasele Ninja”: Grupuri misterioase de bărbați se aventurează tot mai des în canalele de sub New York. Ce caută ei acolo
Cancan.ro
A murit Denis Macarie! Anunțul făcut în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a revenit în forță! Noile imagini cu ea sunt virale înainte de Mondial
Adevarul
Rămâne România fără bani europeni peste 2 ani? Schimbarea istorică împarte deja UE în două
Mediafax
Sute de curți și locuințe inundate în țară. 80 de gospodării au rămas izolate după o alunecare de teren
Click
Fără aer condiționat și costuri mari. Metoda prin care grecii își mențin locuințele răcoroase pe timpul verii
Digi24
Cum ar putea arăta Guvernul Tomac. Numele vehiculate ale miniștrilor din viitorul Executiv - surse
Cancan.ro
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ana Maria Georgescu, artista bătută de Florin Chilian? Cum arată și cu ce se ocupă astăzi
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Descopera.ro
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
Cum este produsă nicotina de către planta de tutun?