Prima pagină » Știri » Încă o organizație își anunță retragerea din Coaliția Națională pentru Modernizarea României, condusă de Alexandru Cumpănașu

Încă o organizație își anunță retragerea din Coaliția Națională pentru Modernizarea României, condusă de Alexandru Cumpănașu

Încă o organizație își anunță retragerea din Coaliția Națională pentru Modernizarea României, condusă de Alexandru Cumpănașu
Consorțiul Universitaria, din care fac parte mai multe universități din țară, a anunțat, luni, că nu colaborează cu Coaliția Națională pentru Modernizarea României, condusă de Alexandru Cumpănașu, și anunță retragerea din CNMR.Decizia vine după anunțul privind intenția de a candida la prezidențiale.

Potrivit unui comunicat transmis, luni, Consorțiul Universitaria anunță retragerea din Coaliția pentru Modernizarea României, condusă de Alexandru Cumpănașu.

„Consorțiul Universitaria nu colaborează cu Coaliția Națională pentru Modernizarea României. Astfel, universitățile membre ale Consorțiului, Universitatea din București, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timișoara, Academia de Studii Economice din București și Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, anunță retragerea din CNMR”, se arată în comunicatul citat.

Alexandru Cumpănașu a anunțat, joi pe Facebook, intenția de a candida la alegerile prezidențiale din luna noiembrie, făcând un apel la oameni să dea semnăturile necesare în acest sens.

„Am dus o bătălie fără să mă gândesc nicio secundă la nimic altceva. În acest moment este o viață liniștită și așezată. A mă înscrie într-o astfel de bătălie înseamnă să îmi pierd liniștea, să îmi pierd tot ceea ce astăzi îmi aduce confort și dacă vreți, ca oricărei familii liniște. Ei bine, eu vă întreb be dvs astăzi și vreau să îmi răspundeți cât se poate de sincer și de direct. Trebuie să știu care este părerea dvs despre acest lucru. Este cazul astăzi să candidez la Președinția României sau nu? Are România nevoie astăzi de un candidat la Președinția României care să se lupte cu clanurile mafiote? Are România astăzi nevoie de un candidat care să se lupte cu mafia din fiecare județ?”, a spus Alexandru Cumpănașu, într-un video postat pe pagina de Facebook.

Acesta a adăugat că „Dovada faptului că nu am avut nicio clipă această intenție este că au rămas până la momentul în care se pot depune listele de semnături doar 20 de zile. Este aproape imposibil, este aproape de domeniul unui record să poți să aduni 200.000 de semnături. De aceea este o hotărâre pe care nu greu o iau, dacă aș lua-o, dar o să am nevoie de sfatul și de părerea dvs”, a mai spus Cumpănașu.

Ulterior, Alexandru Cumpănașu a declarat că a primit, înainte ca Iohannis să plece în SUA, un mesaj de la George Maior în care îi transmitea că ar fi bine să nu candideze la președinție și să renunțe la lupta în cazul Caracal. Unchiul Alexandrei consideră că Maior i-a transmis un sfat prietenesc.

„Relația mea cu George Maior este o relație veche, îl respect, este un om care vred că a făcut mult bine României și care cel puțin din poziția de ambasador la Washington a ajutat foarte mult statul în relația cu Statele Unite ale Americii. În ceea ce privește situația de acum, apropo de cum dictează serviciile, am avut o discuție cu domnul Maior, după foarte mult timp – este un an de zile decât eu nu am mai vorbit cu domnia sa – în care mi-a transmis că nu ar fi bine să mai continui lupta cu Caracalul și mi-a sugerat că nu ar fi bine totuși nici să candidez la președinție”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Alexandru Cumpănașu, liderul Coaliției Naționale pentru Modernizarea României (CNMR) și unchi al Alexandrei Măceșanu.

Unchiul Alexandrei a precizat că, în viziunea sa, mesajul transmis de fostul șef SRI a fost un averstisment și nu o amenințare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
Povestea omului care a rămas fără soție și fără 100.000 de euro din cauza AI. „Eram fericit, aveam totul, acum sunt supărat pe mine”
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit o anomalie neștiută până acum, adânc sub suprafața planatei Marte