Prima pagină » Știri » Klaus Iohannis, la Marșul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!”- Sunt primul președinte care nu a fost comunist. Poate și asta are legătură cu ce fac

Klaus Iohannis, la Marșul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!”- Sunt primul președinte care nu a fost comunist. Poate și asta are legătură cu ce fac

Klaus Iohannis, la Marșul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!
Mai multe persoane au pornit, duminică seara, în București, într-un marș de comemorare a eroilor Revoluției, manifestarea având loc sub sloganul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!", potrivit organizatorilor.

UPDATE 19:30 Ambasadorul SUA, Adrian Zuckerman, la evenimentul dedicat eroilor Revoluției

Ambasadorul SUA în România, Adrian Zuckerman, a fost unul dintre cei care au dat citire, duminică seara, numelor eroilor morți în timpul Revoluției din 1989, actorul Mihai Călin afirmând că acesta este alături de români așa cum țara sa este alături de România de 30 de ani.

„Ambasadorul SUA este alături de noi în această seară, la fel cum țara sa este alături de România pe drumul democratic de 30 de ani. Partener strategic, Statele Unite susțin valorile pentru care s-a ieșit în stradă în 89. Prezența Excelenței Sale aici ne onorează și ne dă speranță”, l-a prezentat actorul Mihai Călin pe Adrian Zuckerman.

„În numele meu, al președintelui Trump, al poporului american Dumnezeu să îi odihnească și să îi binecuvânteze pe eroii de la Revoluție”, a spus și Adrian Zuckerman.

Ambasadorul SUA în România a dat citire, alături de alte persoane, numelor eroilor morți în timpul Revoluției din Decembrie 1989.

UPDATE: 18:50 Iohannis: Sunt primul președinte care nu a fost comunist. Poate și asta are legătură cu ce fac

Klaus Iohannis a spus, duminică seara, în timpul marșului „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!” că este primul președinte care nu a fost comunist, acesta fiind motivul pentru care a ales să participe la eveniment.

„În ”89 și-au dat jerfa pe aceste străzi”, i-a spus un bărbat șefului statului.

„Sunt primul președinte care nu a fost comunist. Poate și asta are legătură cu ce fac”, a fost replica președintelui Iohannis.

Bărbatul i-a răspuns șefului statului: „Acesta e cel mai important lucru. Cu siguranță și e un început foarte bun acest lucru”.

UPDATE 18:20: Marșul de comemorare a eroilor Revoluției din 1989 a ajuns în Piața Universității din Capitală, câteva sute de persoane fiind întâmpinate de președintele Klaus Iohannis și de premierul Victor Orban.

Iohannis și Orban au ajuns în Piața Universității în jurul orei 18.10.

Mai multe persoane au pornit, duminică seara, în București, într-un marș de comemorare a eroilor Revoluției, manifestarea având loc sub sloganul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!”, potrivit organizatorilor.

Persoanele prezente la marș au baloane albe, iar cei din mulțime au o pancartă imensă pe care sunt scrise mesaje, precum: „Libertate te iubim, ori învingem ori murim!”, „Soldați, soldați, pe cine apărați?”, „Noi suntem poporul/Jos cu dictatorul!”

„Noi sărbătorim libertatea, dar ei comemoreaza pierderea celor dragi. Pe 22 decembrie 1989 noi ne-am câștigat libertatea. Dar tot pe 22 decembrie 1989, și în zilele dinainte și de dupăa, mii de familii și-au pierdut părinții sau copiii, soții sau soțiile, frații sau surorile. Aceste familii au rămas fără oameni dragi pentru ca noi să avem libertate”, conform organizatorilor.

Mai multe persoane au pornit, duminică seara, în București, într-un marș de comemorare a eroilor Revoluției, manifestarea având loc sub sloganul „Memorial 22 Decembrie 1989: Suntem alături de ei!”, potrivit organizatorilor.

Persoanele prezente la marș au baloane albe, iar cei din mulțime au o pancartă imensă pe care sunt scrise mesaje, precum: „Libertate te iubim, ori învingem ori murim!”, „Soldați, soldați, pe cine apărați?”, „Noi suntem poporul/Jos cu dictatorul!”

„Noi sărbătorim libertatea, dar ei comemoreaza pierderea celor dragi. Pe 22 decembrie 1989 noi ne-am câștigat libertatea. Dar tot pe 22 decembrie 1989, și în zilele dinainte și de dupăa, mii de familii și-au pierdut părinții sau copiii, soții sau soțiile, frații sau surorile. Aceste familii au rămas fără oameni dragi pentru ca noi să avem libertate”, conform organizatorilor.

Oamenii s-au strâns, duminică, de la ora 16.00, în Piața Victoriei. După ora 17.00, ei au plecat în marș spre Piața Universității, locul unde vor ține un moment de reculegere.

La eveniment va participa și președintele Klaus Iohannis. De asemenea, prezența și-au anunțat-o și premierul Ludovic Orban, precum și ambsadorul Statelor Unite ale Americii.

Mai apoi, anunță sursa citată, se va merge spre Piața Revoluției, la Ministerul de Interne.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Particule care mimează microplasticele au creat rezultate fals pozitive în sute de studii, au descoperit cercetătorii