Prima pagină » Știri » Maior: Dacă în toate instituțiile ar fi reforma și calitatea umană din SRI, țara ar merge mai bine

Maior: Dacă în toate instituțiile ar fi reforma și calitatea umană din SRI, țara ar merge mai bine

Maior: Dacă în toate instituțiile ar fi reforma și calitatea umană din SRI, țara ar merge mai bine

Directorul SRI George Maior a declarat, vineri, la Digi24, că oamenii din serviciu nu sunt influențați de schimbările politice, având o agendă pur profesională, și a apreciat că dacă toate instituțiile ar fi parcurs asemenea reforme și ar avea calitatea umană a SRI, „țara ar merge mult mai bine”.Întrebat dacă există frământări în rândul SRI după alegeri, dat fiind că e o instituție în care oamenii vor să ocupe o funcție mai înaltă, iar o schimbare politică îi poate ajuta, Maior a răspuns: „Spre satisfacția mea efectul de reformă, de transformare a SRI în ultimii șapte ani a generat o agendă pur profesională în interiorul serviciilor, oamenii nici nu au fost extrem de impresionați de derularea unor alegeri, și-au văzut de treabă, știu că dacă sunt buni pot promova, dacă sunt mai ineficienti stagnează sau pot ieși din sistem”.

El a spus că nu există bătălia dintre generații în cadrul serviciului, referindu-se la o analiză apărută în Revista 22.

„Serviciul are o arhitectură foarte suplă, dacă toate organizațiile din România ar fi parcurs asemenea reforme în sens profesional și ar avea calitatea umană care există în SRI, țara ar merge mult mai bine, vă asigur”, a afirmat George Maior, adăugând că media de vârstă în SRI e de 36 de ani.

El a precizat că mulți dintre angajații SRI s-au pregătit în centre de performanță din țară sau străinătate.

„Deci nu există nici o problemă interioară în serviciu spre disperarea unora”, a conchis directorul SRI.

Departamentul Politic, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră în Bosnia și Herțegovina: un robot umanoid a fost prezentat la Sarajevo