Prima pagină » Știri » Marga, aflat în Germania, e de acord cu Merkel: Nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic

Marga, aflat în Germania, e de acord cu Merkel: Nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic

Marga, aflat în Germania, e de acord cu Merkel: Nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic
Noul președinte al ICR, Andrei Marga, aflat în Germania, a publicat, joi, în Ziua de Cluj, un text în care își prezintă viziunea asupra viitorului acestei instituții, exprimându-și, totodată, acordul față de observația Angelei Merkel, potrivit căreia "Nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic".

Noul președinte al ICR, Andrei Marga, aflat în Germania, a publicat, joi, în Ziua de Cluj, un text în care își prezintă viziunea asupra viitorului acestei instituții, exprimându-și, totodată, acordul față de observația Angelei Merkel, potrivit căreia „Nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic”.

Marga rezumă în cadrul publicației citate 12 puncte care structurează planurile sale pentru ICR și precizează că a ales această formă de a le comunica întrucât, pentru moment, se află în Germania, pentru a pregăti tipărirea unui volum personal, în traducere.

Potrivit textului publicat, prima prioritate a lui Marga vizează necesitatea ca ICR să aibă ca scop major producerea de noi valori de cultură și civilizație, accentul urmând a se muta pe articularea proiectelor corespunzătoare, în locul actualei stagnări a dezbaterii.

Pe de altă parte, Marga spune că ICR va cultiva memoria trecutului, va contribui la rezolvarea problemelor prezentului și va prefigura și pregăti viitorul, el criticând „înțelegerea restrictivă și caducă a culturii și civilizației”, prezentă în documentele de până acum ale instituției.

„ICR s-a preocupat, în ultimii ani, să etaleze noi experimente, dar eșecurile nu sunt mai puține decât reușitele. Atunci când este vorba despre reprezentarea culturii naționale, ICR trebuie să pună în prim plan inițiativele culturale reușite, operele validate, autorii care au creat efectiv momente istorice, iar toate acestea există în România. O schimbare de accent, în favoarea operelor validate, este indispensabilă dacă vrem să asigurăm prestigiu cultural țării noastre”, mai arată Marga.

Noul președinte consideră, de asemenea, că ICR trebuie să pună accentul pe valorarea operei, considerând că afinitățile, afilierile, vârsta sau alte considerente nu dispensează pe cineva de înfruntarea întrebării privind opera proprie și valoarea acesteia.

Marga precizează că ICR trebuie să încurajeze, stimuleze și sprijine creația unor personalități care au oferit deja o garanție a succesului întreprinderii lor culturale, apreciind că trebuie pus capăt risipei resurselor pe improvizații și aranjamente subiective.

În cadrul considerațiilor sale despre viitorul ICR, Marga precizează că Institutul trebuie să cultivave un pluralism sănătos, ferindu-se de parti pris-uri.

În acest context, Marga afirmă că un om poate fi apartinic, dar nu poate fi apolitic, și se declară de acord cu observația unei „contemporane (Angela Markel, n.r.) potrivit căreia «nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic»”.

„Cultura este plasată, inevitabil, în mediul intereselor economice și politice. Fiecare om de cultură îmbrățișează un ideal de umanitate, cu toate implicațiile civice, morale, politice de neocolit. Poți să nu aparții niciunui partid (să fii, deci, apartinic), dar nu poți fi apolitic. Rămâne valabil ceea ce o contemporană spunea: «nici Iisus din Nazaret nu a fost apolitic», căci, în sublimele sale spuse era un proiect de umanitate”, mai arată Marga.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Călin Georgescu, critic la ieșirea de la ICCJ: Un guvern de găini speriate, care scarmă în țărână, încercând să arate că pot zbura
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Cu cine a plecat Rareș Cojoc în vacanță, după ce a făcut Paștele cu Andreea Popescu: 'Doar noi doi'
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Nazare, după ce România a câștigat arbitrajul privind „Casa Radio”: Un rezultat important care înseamnă protejarea banilor publici
Click
Două zodii intră într-o nouă etapă de viață. Luna Nouă din 17 aprilie le rescrie destinul
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani cere Codruța Filip pentru a cânta 50 de minute la nunta ta acum, după ce a rămas fără Valentin Sanfira
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorul ce a rezistat 140.000 de KM fără schimb de ulei. Caz real cu acest model: „Era mâzgă, era pământ, era absolut îngrozitor”
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre antropologie și sociologie?