Prima pagină » Știri » Medici: Femeia atacată de urs are multiple plăgi, dar este conștiență și într-o stare generală bună

Medici: Femeia atacată de urs are multiple plăgi, dar este conștiență și într-o stare generală bună

Femeia atacată de urs, sâmbătă după-amiză, în satul Dealu Mare, comuna Buciumeni, județul Dâmbovița, are multiple plăgi pe față, la gât, la picioare și la coapse, afirmă medicii, precizând că aceasta este "conștientă și într-o stare generală bună", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Femeia atacată de urs, sâmbătă după-amiză, în satul Dealu Mare, comuna Buciumeni, județul Dâmbovița, are multiple plăgi pe față, la gât, la picioare și la coapse, afirmă medicii, precizând că aceasta este „conștientă și într-o stare generală bună”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Femeia este internată în secția de chirurgie a Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște.

„Pacienta are plăgi la față, la gât, la picioare și pe coapse, acolo fiind cu lipsă de piele. Este conștientă, este șocată de ceea ce i s-a întâmplat, dar este într-o stare generală bună. I-a fost făcut tratamentul pentru plăgi, i-a fost administrat vaccinul antirabic și rămâne internată”, a declarat directorul medical al Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște, Carmen Marcu.

Ea a precizat că femeia are 55 de ani. Inițial, reprezentanții Poliției și Jandarmeriei au anunțat că victima are 57 de ani.

Sâmbătă după-amiază, femeia, care era cu vacile la păscut în zona râului Ialomița, în satul Dealu Mare din comuna Buciumeni, a fost atacată de un urs. Ea a fost găsită de către un cioban, care a dus-o la o stână din zonă. De acolo, femeia a fost preluată de jandarmi, pe o targă improvizată dintr-o scară, și dusă într-o zonă unde a avut acces ambulanța.

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, declara că incidentul a avut loc în comuna sa natală și că femeia rănită este rudă cu ea.

Incidentul a avut loc în jurul orei 16.00, la aproximativ șase ore după ce un bătrân în vârstă de 71 de ani a fost ucis de un urs într-o livadă din satul Dealu Frumos, comuna Pietroșița, aflată în vecinătatea localității Buciumeni.

De asemenea, un bărbat a ajuns, sâmbătă după-amiază, la spitalul din Pucioasa, având leziuni minore la față. El a susținut că a fost atacat de urs în timp ce
oprise mașina pe DN 71, între localitățile Buciumeni și Pietrosița, și a mers singur la spital, unde a primit îngrijiri medicale.

Autoritățile spun că, cel mai probabil, este vorba despre același animal.

Poliția Dâmbovița a anunțat, în jurul orei 17.30, că ursul a fost localizat în comuna Buciumeni, în zona râului Ialomița, perimetrul fiind încercuit de către vânători. De asemenea, în zonă au fost mobilizați aproximativ 40 de polițiști și jandarmi, locuitorii fiind avertizați de către oamenii legii să nu iasă din case.

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, declara că ministerul va elibera un mandat pentru capturarea ursului, ea precizând că este posibil ca animalul să fie turbat.

„Într-o oră va fi emis mandatul pentru capturarea ursului. Din ceea ce îmi comunică specialiștii, asemenea cazuri sunt foarte, foarte rare. Este posibil ca animanul să fie turbat”, a spus Rovana Plumb.

Ea a precizat că procedurile prevăd că dacă ursul este turbat acesta va fi împușcat.

„Îl vom captura și vom vedea mai departe despre ce este vorba. Vor decide specialiștii asupra măsurilor următoare. O să plec în zonă pentru că s-a întâmplat în comuna mea. Vă asigur că toate măsurile necesare vor fi luate. Nu plec de acolo până nu se rezolvă problema și până când lumea nu va fi în siguranță. Am dat ordin să fie toate dispozitivele necesare și de mâine vor fi verifictae toate fondurile de vânătoare, ca să nu mai fie probleme”, afirma ministrul Mediului.

Fondul de vânătoare din zona Pietroșița este privat, fiind administrat de către „Asociația de vânătoare și pescuit Dunărea 2007” din București.

Reprezentanții acestei asociații nu au putut fi contactați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Animalele care pot transforma o parcare banală într-o reparație de 620 de euro
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
„Ecouri” zoroastriene, descoperite în textele evreiești din Egiptul antic