Prima pagină » Știri » METROREX. Metroul din Drumul Taberei nu va putea fi inaugurat pe 30 iunie, așa cum fusese promis. Care este noul termen pentru deschiderea magistralei

METROREX. Metroul din Drumul Taberei nu va putea fi inaugurat pe 30 iunie, așa cum fusese promis. Care este noul termen pentru deschiderea magistralei

METROREX. Metroul din Drumul Taberei nu va putea fi inaugurat pe 30 iunie, așa cum fusese promis. Care este noul termen pentru deschiderea magistralei
Ministrul Transporturilor, despre întârzierea recepției de la Magistrala M5 : Fac un apel public la Gabriela Firea să sprijine toate activitățile necesare

Șansele ca magistrala 5 de metrou, cea care ar urma să deservească Drumul Taberei, să fie inaugurată pe 30 iunie, așa cum promiseseră autoritățile, sunt din ce în ce mai mici.

Responsabilii de proiect au declarat pentru Radio România Actualități că noua magistrală va fi, totuși, inaugurată până la finalul acestei veri, însă este foarte puțin probabil ca termenul anterior, 30 iunie, să mai poată fi respectat.

Constantin Mustățea, directorul de investiții al Metrorex, a declarat că luna viitoare abia vor începe probele dinamice, adică testele cu rame de metrou în circulație.

„Lucrările sunt aproape de final, la partea de structură acestea sunt peste 99%, iar la finisaje și instalații, 97 %. Noi estimăm că probele dinamice vor începe luna viitoare”, a declarat Mustățea.

El a mai adăugat că data la care va fi inaugurată noua magistrală de metrou va depinde foarte mult de rezultatele acestor probe dinamice.

Ministrul Transporturilor promitea că magistrala va fi inaugurată pe 30 iunie

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, anunța recent, pe pagina sa de Facebook, că magistrala de metrou din Drumul Taberei va fi inaugurată pentru traficul cu călători pe 30 iunie. La acea vreme, el atrăgea atenția că investiția trebuie finalizată în termen.

„M-am asigurat, împreună cu premierul Ludovic Orban, (…) că apelul meu lansat către antreprenori a fost înțeles și lucrările avansează conform graficului. Termenul de 30 iunie râmâne un termen asumat de către antreprenor pentru punerea în circulație cu călători a acestei magistrale de metrou! Este o investiție mult așteptată de către bucureșteni care trebuie finalizată conform angajamentelor”, scria Lucian Bode pe Facebook luna trecută.

La începutul anului acesta, Corpul de Control al Guvernului a început o anchetă a identificat o serie de neregului în acordarea și derularea contractelor de realizare a Magistralei 5 a metroului.

Lucrările la Magistrala 5 de metrou au început în 2011 și aveau termen inițial de finalizare anul 2015. Magistrala are zece stații și un depou și va transporta la capacitate maximă 100.000 de călători pe oră în ambele sensuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Templul culturii din inima Bucureştiului. A fost inaugurat în urmă cu 173 de ani