Prima pagină » Știri » Mihai Chirica vrea ca unitățile de învățământ din Iași să rămână deschise și în scenariul roșu. Argumentul primarului: “Sunt cele mai sigure locuri din țară!”

Mihai Chirica vrea ca unitățile de învățământ din Iași să rămână deschise și în scenariul roșu. Argumentul primarului: “Sunt cele mai sigure locuri din țară!”

Mihai Chirica vrea ca unitățile de învățământ din Iași să rămână deschise și în scenariul roșu. Argumentul primarului: “Sunt cele mai sigure locuri din țară!”

Mihai Chirica vrea ca unitățile de învățământ din Iași să rămână deschise și în scenariul roșu. În acest sens, primarul a făcut deja o cerere către Consiliului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) și așteaptă un răspuns.

Edilul este de părere că doar clasele și școlile în care au fost depistați elevi infectați cu coronavirus ar trebui să urmeze cursurile online. Mihai Chirica mai atrage atenția că, de când a început școala, doar 200 de elevi și cadre didactice au fost testate pozitiv, un număr mic față de cel înregistrat în ultima perioadă, care s-a păstrat, în medie, la 250 – 300 de persoane.

Totodată, în opinia edilului, școlile sunt cele mai sigure locuri din țară în ceea ce privește respectarea măsurilor sanitare.

Mihai Chirica: „Am cerut sprijin din partea CNSU pentru reluarea activităților”

Am decis în Consiliul Local pentru Situații de Urgență de astăzi să cerem sprijin din partea CNSU pentru reluarea activităților în grădinițe și unitățile din învățământ primar în scenariul folosit și până în momentul de față, iar celelalte unități de învățământ să își desfășoare activitatea în scenariul hibrid, așa cum s-a întâmplat și până acum, motivat de faptul că aportul pe care populația școlară și cadrele care sunt angajate în sistemul de învățământ ieșean nu a adus decât 200 de persoane infectate”, a declarat Mihai Chirica, presshub.ro.

Școlile și unitățile medicale sunt în momentul de față cele mai sigure locuri din țară în ceea ce privește respectarea măsurilor sanitare”, a mai completat primarul.

394 cazuri noi de coronavirus în județul Iași, în ultimele 24 de ore

Municipiul Iași a trecut în scenariul roșu din 5 noiembrie, însă școlile se vor închide de luni, 9 noiembrie. De la începutul pandemiei, în județul Iași au fost depistate pozitiv cu coronavirus nu mai puțin de 12.056 de persoane, 394 doar în ultimele 24 de ore, potrivit raportului emis de Grupul de Comunicare Strategică.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
OpenAI, acuzată că a încalcat drepturile de autor asupra unor cărți pentru copii