Prima pagină » Știri » Ministrul Cotovelea, invitați români și străni la conferința „Mediafax Talks about Digital Europe”

Ministrul Cotovelea, invitați români și străni la conferința „Mediafax Talks about Digital Europe”

Ministrul Cotovelea, invitați români și străni la conferința
Ministrul pentru Societatea Informațională, Răzvan Cotovelea, fostul ministru Dan Nica, numeroși invitați interni și din strănătate din domeniile IT, telecomunicații și e-commerce vor participa ca lectori la conferința "Mediafax Talks about Digital Europe", care va avea loc în data de 25 martie.

Conferința „Mediafax Talks about Digital Europe” este organizată de Agenția de presă Mediafax, în parteneriat cu Ambasada Marii Britanii și se va desfășura, marți, 25 martie, începând cu ora 09.30, în București, la hotelul Radisson Blu, sala Atlas.

Astfel, la conferință vor participa ca lectori: Răzvan COTOVELEA – Ministrul pentru Societatea Informațională; Dan NICA – fost Ministru al Comunicațiilor și Societății Informaționale, deputat și vicepreședinte PSD; Cătălin MARINESCU – Președintele Autorității Naționale de Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM); Peter STEPHENS – Director adjunct, Direcția Europeană pentru Reformă, Departamentul pentru inovație in afaceri și competențe; Bogdan CHIRIȚOIU – Președintele Consiliului Concurenței; Marius Alexandru DUNCA – Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC); Irina LUNCAN-ARJOCA – director general adjunct ORDA; Valentin MIRCEA – Expert în concurență și telecomunicații și senior partner la Mircea&Asociații; Paul Andrei BARAN – Directorul programului Biblionet, Digital Champion, Romania; Ondrej FELIX – Digital Champion, Republica Cehă; Graham THOMAS, Membru în Comitetul Executiv al IORMA; Steve WILSON – Director General, Allied Wallets; Marius GHENEA – antreprenor e-commerce; Cătălin CREȚU – Manager General, Visa România; Richard MYSON – Director Financiar, Delamode România; Valentin ȘTEFAN – Director Dezvoltare, Vodafone România; Daniel KEARVELL – Country Manager, DHL Romania; Liviu NICOLESCU – General Manager CERT-RO (Romanian National Computer Security Incident Response Team); Tiberiu URDĂREANU – Președinte, UTI Systems; Steve NOBLE – Director Vanzări Internaționale și Securitate Națională, L-3 TRL Technology; Marc HOWARD – Director General, Global Brands Protection Ltd; Kathryn DEMPSTER – Marketing Executive, Tabernus și Raluca GEORGESCU – Reprezentant Gala Premiilor eCommerce.

În 2013 acoperirea broadband era disponibilă pentru 99,9% dintre cetățenii Uniunii Europene, în timp ce 73% dintre gospodării și-au instalat broadband. În 2012, 45% dintre europeni au făcut cumpărături online, însă doar 11% s-au implicat în achiziții de pe site-urile din alte țări. Studiile mai arată că până în 2015 vor exista 900.000 de posturi vacante în IT.

Agenda digitală a Europei va ridica nivelul economiei europene și va ajuta companiile și cetățenii europeni să profite de noile tehnologii digitale. Unul dintre obiectivele principale este reducerea până la zero a diferenței între convorbirile telefonice în roaming și cele naționale până în 2015. Un alt țel la fel de important este atingerea procentului de 50% dintre cetățenii europeni care folosesc programul de e-Government (plata taxelor, contribuțiilor sau alte servicii prin intermediul internetului), tot până în 2015.

În aceste condiții este vital să accelerăm dezvoltarea și lansarea tehnologiilor de ultimă oră precum serviciile de telefonie 4G, să revizuim etichetarea produselor, să uniformizăm legislația privind reducerile și promoțiile și să înlăturăm barierele care îngreunează și care uneori chiar împiedică comerțul transfrontalier. Adoptarea unor măsuri care să asigure o piață competitivă și sigură în domeniul plăților online, dezvoltarea unui regim de copyright flexibil, care să încurajeze conținutul online inovativ și legal, dar și îmbunătățirea transparenței și ușurarea utilizării datelor cu caracter non personal sunt alte probleme care ar trebui rezolvate cât mai curând posibil.

De aceea, în cadrul conferinței „Mediafax Talks about Digital Europe” aducem împreună autorități, reprezentanți ai camerelor de comerț și ai ambasadelor, manufacturieri, retaileri, web-manageri și designeri, manageri de marketing și brand, reprezentanți ai mass-media, precum și invitați externi din Austria, Ungaria, Croația, Bulgaria, Cehia, Polonia, Slovenia, Slovacia și Regatul Unit al Marii Britanii.

Conferința va fi structurată în trei sesiuni pe parcursul zilei. Prima dintre acestea va dezbate politicile europene și reglementările existente, dar și pe cele necesare la nivel european în vederea formării unei piețe comune. Această dezbatere va fi urmată de discuții privind retail-ul, platformele digitale, start-up-uri în domeniul comerțului online, aplicații mobile și soluții optime de livrare. Ultima sesiune va aborda securitatea în domeniul online, confidențialitatea și protecția datelor utilizatorului, dar și statistici privind comerțul online și fraudele din acest sistem.

Mai multe detalii despre agenda evenimentului „Mediafax Talks about Digital Europe” și înscrierile pentru participare le puteți găsi pe website-ul: http://www.mediafaxtalks.ro/category/digital-europe

Mediafax este cel mai mare furnizor de informație generală și de afaceri din România. Înființată în 1991, compania Mediafax face parte din Mediafax Group și are peste 2.000 de clienți din mass-media, sectorul public și cel de afaceri. Printre produsele și serviciile Mediafax se numără fluxuri zilnice de știri și fotografie de presă, înregistrări audio cu declarații și interviuri în exclusivitate, servicii de monitorizare de presă și de distribuție de comunicate de presă, conținut multimedia pentru telefonia mobilă. Din 2007, Mediafax se adresează în mod direct și consumatorilor finali, nu doar sectorului business, prin www.mediafax.ro.

Mediafax organizează, începând din 2006, evenimente de business care vin în completarea informațiilor generale și de afaceri oferite zilnic mass-media, instituțiilor și companiilor. Prin seria de conferințe Mediafax Talks (www.mediafaxtalks.ro), oamenii de afaceri și toți cei interesați au la dispoziție un forum de dezbatere despre subiecte și probleme arzătoare, precum și o modalitate de dialog cu autoritățile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Celebritatea poate scurta viața