Prima pagină » Știri » Ministrul german de Interne anunță că Germania va reevalua România după următorul raport MCV de la sfârșitul anului

Ministrul german de Interne anunță că Germania va reevalua România după următorul raport MCV de la sfârșitul anului

Ministrul german de Interne anunță că Germania va reevalua România după următorul raport MCV de la sfârșitul anului
Ministrul german de Interne Hans-Peter Friedrich a declarat înainte de începerea lucrărilor Consiliul pentru Justiție și Afaceri Interne (JAI) că nu a sosit momentul ca România și Bulgaria să intre în Schengen pentru că cele două țări au probleme cu funcționarea statului de drept și cu corupția. Oficialul germana a mai precizat că Germania va reevalua decizia privind primirea României în Schengen după următorul raport pe Justiție al Comisiei Europene.

Ministrul german de Interne Hans-Peter Friedrich a declarat înainte de începerea lucrărilor Consiliul pentru Justiție și Afaceri Interne (JAI) că nu a sosit momentul ca România și Bulgaria să intre în Schengen pentru că cele două țări au probleme cu funcționarea statului de drept și cu corupția. Oficialul german a mai precizat că Germania va reevalua decizia privind primirea României în Schengen după următorul raport pe Justiție al Comisiei Europene.

„În cazul aplicării totale a prevederilor tratatului Schengen nu trebuie să fim atenți doar la funcționarea tehnică a controalelor de frontieră, ci trebuie să fim atenți cum se prezintă situația politică generală a unei țări în ceea ce privește tema criminalității organizate, tema capacității de funcționare a justiției și în ceea ce privește corupția”, a declarat Hans-Peter Friedrich.

Ministrul german de Interne a precizat țara sa își va reevalua decizia pe Schengen în privința României și Bulgariei după următorul raport pe Justiție al Comisiei Europene. „Înteleg decepția într-un loc sau altul, dar cred ca tema asta trebuie să fie tratată la cald. Noi suntem responsabili pentru siguranța cetățenilor noștri și acest lucru corespunde și interesului guvernelor din țările vizate. Astfel nu există motive pentru a fi decepționat, noi continuăm, vom vedea cum se prezintă rapoartele la sfârșitul anului și atunci vom discuta din nou despre acest lucru”, a precizat ministrul de Interne al Germaniei

El a mai amintit că în evaluarea criteriile de intrare în Schengen sunt extrem de importante rapoartele de evaluare realizate de Comisia Europeană adică rapoartele MCV.

„Am spus întotdeauna ca aceste chestiuni politice de ansamblu sunt de interes central atunci când vom hotarî să decidem extinderea criteriilor Schengen pentru o țară. Acesta este motivul pentru care se elaborează mereu noi rapoarte despre evoluțiile ce au loc în aceste țări, adică în Bulgaria, în România”, a mai declarat ministrul german

Ministrul de interne a mai amintit că în urma rapoartelor MCV s-au constat evoluții și a amintit progresele făcute de Bulgaria în privința luptei împotriva criminalității organizate. În schimb, ministrul a precizat că sunt și multe deficiențe. Ministrul german a precizat că în acest moment este posibilă renunțarea la  controalele la frontiere. „Dar avem puncte slabe în alte domenii mai ales în ceea ce priveste capacitatea de funcționare a justiției, iar aceste puncte slabe nu ne permit să ne situăm pe o poziție care ne permite să spunem: Hai să renunțăm la controalele de la frontieră. Pentru o astfel de afirmație clară nu a sosit încă timpul”, a mai precizat oficialul german

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump spune că nu se opune livrării de petrol rusesc către Cuba, în ciuda blocadei SUA
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cum să călătorești fără stres: sfaturile lui Marie Kondo pentru ordine și liniște în vacanță