Prima pagină » Știri » Modificare IMPORTANTĂ pentru șoferii care își înnoiesc permisul auto. Ordinul Ministerului a fost publicat astăzi

Modificare IMPORTANTĂ pentru șoferii care își înnoiesc permisul auto. Ordinul Ministerului a fost publicat astăzi

Modificare IMPORTANTĂ pentru șoferii care își înnoiesc permisul auto. Ordinul Ministerului a fost publicat astăzi
Șoferii care își înnoiesc permisele de conducere înainte ca perioada de valabilitate a acestora să expire nu vor mai putea să evite testele medicale care atestă că sunt apți să conducă autovehicule

Șoferii care își înnoiesc permisele de conducere înainte ca perioada de valabilitate a acestora să expire nu vor mai putea să evite testele medicale care atestă că sunt apți să conducă autovehicule, așa cum se întâmpla până acum, conform unui ordin al ministrului Afacerilor Interne, pus în dezbatere publică astăzi.

Ordinul stabilește condițiile în care vor fi eliberate permisele de conducere, iar printre actele necesare se află și „documentul din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere”. Acest act trebuie prezentat indiferent dacă preschimbarea permisului de conducere are loc înainte sau după expirarea valabilității acestuia.

Cu toate acestea, dacă șoferul solicită eliberarea unui duplicat pentru permisul de conducere, declarându-l furat, pierdut sau deteriorat, nu mai este nevoie de actul privind testele medicale. Duplicatul permisului nu îi prelungește însă valabilitatea.

În prezent, dacă un șofer dorește să își reînnoiască permisul de conducere înainte ca valabilitatea actului să expire, nu este nevoie de teste medicale privind aptitudinea de a conduce autovehicule.

Ordinul de ministru mai stabilește că actele pentru reînnoirea permiselor de conducere emise după 1 ianuarie 2009 pot fi trimise și prin poștă, la serviciile comunitare de eliberare a permiselor.

DĂ LIKE PAGINII GÂNDUL EXCLUSIV PENTRU JURNALISM DE CALITATE: REPORTAJE, ANCHETE, ANALIZE ȘI COMENTARII, NUMAI PE GÂNDUL EXCLUSIV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O boală extrem de contagioasă pentru bebeluși revine în forță