Prima pagină » Știri » Nicolae Ciucă, în urma întâlnirii cu reprezentanții CONAF: ”Am decis înființarea unui grup de lucru pentru combaterea abandonului şcolar”

Nicolae Ciucă, în urma întâlnirii cu reprezentanții CONAF: ”Am decis înființarea unui grup de lucru pentru combaterea abandonului şcolar”

Nicolae Ciucă, în urma întâlnirii cu reprezentanții CONAF: ”Am decis înființarea unui grup de lucru pentru combaterea abandonului şcolar”

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a avut marţi o întâlnire, la Palatul Victoria, cu reprezentanţii Confederaţiei Naţionale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), în cadrul căreia principalul punct de discuţie a vizat măsurile necesare pentru prevenirea şi combaterea abandonului şcolar.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, în urma întâlnirii şeful Executivului a decis înfiinţarea, la nivelul Cancelariei prim-ministrului, a Grupului de lucru inter-instituţional pentru prevenirea şi combaterea abandonului şcolar, sub coordonarea consilierului de stat Sorin Costreie.

„Participanţii au arătat că este nevoie de coordonarea eforturilor pe care instituţiile responsabile le derulează în acest sens, în domenii complementare educaţiei, precum cel al muncii, familiei şi tineretului ori al sănătăţii.

Premierul a subliniat că noile legi ale Educaţiei, parte a Proiectului România Educată, alături de investiţiile demarate deja pentru modernizarea şi dotarea şcolilor şi de finanţarea mecanismelor care să stimuleze atât performanţa elevilor, cât şi prezenţa lor, trebuie susţinute prin implicarea tuturor ministerelor şi autorităţilor locale”, se arată în comunicat.

La întâlnire, din partea guvernamentală, au mai participat ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Marius Budăi, ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse, Gabriela Firea, şi reprezentanţi ai Ministerelor Educaţiei şi Justiţiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre