Prima pagină » Știri » Nicușor Constantinescu a plecat în SUA; interdicția de a părăsi țara, valabilă din 1 februarie

Nicușor Constantinescu a plecat în SUA; interdicția de a părăsi țara, valabilă din 1 februarie

Nicușor Constantinescu a plecat în SUA; interdicția de a părăsi țara, valabilă din 1 februarie
Șeful CJ Constanța, Nicușor Constantinescu, a plecat, joi, în SUA, unde va face mai multe investigații medicale, avocatul acestuia spunând că dacă se va decide internarea, el va solicita din nou prelungirea perioadei de ridicare a interdicției de a părăsi țara, care intră în vigoare în 1 februarie.

Șeful CJ Constanța, Nicușor Constantinescu, a plecat, joi, în SUA, unde va face mai multe investigații medicale, avocatul acestuia spunând că dacă se va decide internarea, el va solicita din nou prelungirea perioadei de ridicare a interdicției de a părăsi țara, care intră în vigoare în 1 februarie.

Avocatul lui Nicușor Constantinescu, Marius Mocanu, a declarat, joi, că președintele Consiliului Județean (CJ) Constanța, Nicușor Constantinescu, a plecat în Statele Unite ale Americii, la Spitalul Stanford din California, pentru investigații medicale de specialitate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Nicușor Constantinescu a plecat împreună cu soția.

„În principiu este vorba despre investigații medicale și depinde de rezultatul acestora ce vor decide apoi medicii (dacă va fi necesar sau nu să rămână și la tratament – n.r.)”, a spus avocatul.

El a precizat că în cazul în care va fi necesar ca Nicușor Constantinescu să rămână internat la Spitalul Stanford, va depune la procurorul de caz de la DNA o solicitarea de prelungire a perioadei de ridicare a interdicția de a părăsi țara, măsura fiind deja prelungită cu două zile față de termenul inițial, de 30 ianuarie.

„Măsura a fost deja prelungită din 30 ianuarie în 1 februarie. Am depus biletele de avion de unde se vede data plecării și data întoarcerii domnului Constantinescu”, a spus Marius Mocanu, care a precizat că, dacă nu există probleme legate de sănătate, Nicușor Constantinescu va sosi în țară pe 31 ianuarie.

Președintele Consiliului Județean Constanța, Nicușor Constantinescu, a fost ridicat de procurorii anticorupție, în 15 ianurie, din fața sediului CJ, și dus la audieri la DNA. În momentul în care a fost ridicat de anchetatori, Constantinescu a încercat să se opună și a refuzat să fie urcat în mașina anchetatorilor, el reclamând că se face un abuz întrucât a fost emis mandatul de aducere fără ca el să fie citat și să semneze citația.

Constantinescu a fost audiat la DNA timp de aproximativ o oră și jumătate, iar la ieșirea din sediul instituției a declarat că va face plângere la Parchet pentru modul în care a fost ridicat, „ca un animal”, de către procurorii DNA, pe care i-a acuzat de abuz și poliție politică, el spunând că este „jignitor” ce s-a întâmplat.

Potrivit DNA, procurorii anticorupție au început urmărirea penală față de Constantinescu, pentru șase infracțiuni de abuz în serviciu contra intereselor publice, dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul avantaje patrimoniale sau nepatrimoniale, cu consecințe deosebit de grave.

Din Rezoluția de începere a urmăririi penale întocmită de procurori a rezultat că „există date și indicii temeinice potrivit cărora Nicușor Daniel Constantinescu și-a îndeplinit în mod defectuos atribuțiile de serviciu care decurgeau din calitatea de președinte al Consiliului Județean Constanța în sensul că a dispus efectuarea unor plăți nelegale în valoare totală de 23.105.903,62 lei (peste 5 milioane euro)”, potrivit DNA.

Procurorii DNA – Serviciul teritorial Constanța au anunțat, în 15 ianurie, că Nicușor Constantinescu are interdicția de a părăsi țara pe o perioadă de 30 de zile.

O zi mai târziu, Nicușor Constantinescu a depus o solicitare la DNA Constanța pentru întreruperea interdicției de a părăsi țara pentru 30 de zile, cerere acceptată de procurorii anticorupție, care au decis că acesta poate părăsi țara până în 30 ianuarie, respectiv pentru o perioadă de 15 zile. Potrivit reprezentanților DNA Constanța, Nicușor Constantinescu a primit acest drept deoarece a prezentat documente din care a reieșit că suferă de o afecțiune severă și este necesar să meargă la tratament la o clinică din străinătate. Ulterior, măsura de întrerupere a interdicției de a părăsi țara a fost prelungită cu două zile față de termenul inițial.

Tot în 16 ianurie, Nicușor Constantinescu a solicitat Judecătoriei Constanța ridicarea interdicției de a părăsi țara pentru toată perioada de 30 de zile, pe motiv că suferă de „o boală gravă” și trebuie să meargă la tratament în SUA, unde și-a făcut programări la mai multe institute, el obținând deja viza de la ambasadă.

În 17 ianuarie, solicitarea de ridicare a interdicției de a părăsi țara formulată de Nicușor Constantinescu a fost respinsă de Judecătoria Constanța, fără a mai exista o altă cale de atac.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marșul Normalității, cu Diana Șoșoacă printre participanți, s-a încheiat cu amenzi și sesizări penale
Digi24
A încălcat Nicușor Dan Constituția când l-a propus premier pe Adrian Vestea? Ce spun doi foști judecători CCR
Cancan.ro
Andreea Popescu l-a implorat, Dan Alexa s-a eschivat și tot n-a scăpat! Hotărâtă să-l mai aibă o dată, bruneta l-a urmărit pe antrenor prin cluburi
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a ajuns de nerecunoscut! Cum arată acum
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
Mediafax
Pe ce voturi mizează Adrian Veștea să își treacă Guvernul: care tabără câștigă
Click
Horoscop luni, 15 iunie. Berbecii sunt în formă la început de săptămână, iar Peștii fac alegeri complicate
Digi24
Cel mai bătrân președinte ales al SUA împlinește 80 de ani, dar nu vârsta lui Trump îi îngrijorează pe experții medicali
Cancan.ro
Orașul din România în care o cabană la munte se vinde cu doar 5.750€ acum, în iunie 2026
Ce se întâmplă doctore
Primele rezultate ale autopsiei în cazul băiețelului de 2 ani găsit mort într-un apartament din Galați. Legiștii au rămas șocați
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
BREAKING. Eugen Tomac pleacă, Adrian Veștea vine. Ce mașini conduc cei doi politicieni
Descopera.ro
O linie care împarte Pământul în alte două emisfere a fost descoperită recent
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
„Solo-maxxing”, noul trend: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare