Prima pagină » Știri » Nouă persoane care traficau migranți, reținute. DIICOT: Gruparea era sprijinită de polițiști

Nouă persoane care traficau migranți, reținute. DIICOT: Gruparea era sprijinită de polițiști

Nouă persoane care traficau migranți, reținute. DIICOT: Gruparea era sprijinită de polițiști
Detalii în articol

Au fost reținuți, potrivit DIICOT, Istrate Timiș, Cristian Burfete, Robert Iulian Ștefanache, Cristian Mihali, Vasile Șerezan, Ilie Daniel Mihali, Ștefan Grec, Iulian Dumitru Ștețco și Petrea Grec, pentru constituirea unui grup infracțional organizat și trafic de migranți.

Grupul a fost constituit începând cu luna martie 2017 până la sfârșitul lunii iunie 2017 de către cetățeanul pakistanez Ahmad Khan Saeed și Istrate Timiș, împreună cu suspectul B. L. V., în calitate de membru executant.

Din cercetări a rezultat că membrii grupului au acționat coordonat pentru transportul migranților pe ruta Bulgaria/Serbia/Cipru – România – Ungaria – Austria – Germania/Italia/Slovenia.

Procurorii arată că în perioada februarie – aprilie 2017, grupul a îndrumat, transportat, transferat și adăpostit, contra unor sume de bani, mai mulți cetățeni străini pentru trecerea frauduloasă a frontierei de stat a României.

Astfel, în perioada 19-21 aprilie 2017, membrii grupului infracțional organizat au transportat, transferat și adăpostit pe raza județelor Timiș și Arad cel puțin 111 persoane – cetățeni străini, pe care urmau s-ăi ajute să treacă frontiera.

În 21 aprilie 2017, la punctul de frontieră Nădlac II, polițiștii i-au găsit pe cei 111 cetățeni irakieni, sirieni, afgani, indeni și pakistanezi într-un TIR care urma să iasă din România către Ungaria și apoi Austria. – în marea lor majoritate, intrați anterior ilegal pe teritoriul României, cu solicitări de azil).

„Probatoriul administrat în cauză a evidențiat că grupul infracțional organizat inițiat și constituit în scopul comiterii de infracțiuni de trafic de migranți este sprijinit de către lucrători de poliție din cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră – Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac și care în baza unei înțelegeri anterioare cu liderii grupului infracțional organizat permit trecerea frauduloasă a frontierei de stat a României către Ungaria a autovehiculelor/tir-urilor (în interiorul cărora se află persoane – cetățeni străini – care doresc să ajungă ilegal în spațiul Schengen). A mai rezultat că lucrători de poliție din cadrul cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră – Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac au acceptat din partea liderilor grupului infracțional organizat promisiunea primirii unor sume de bani/primirea unor sume de bani, în legătură cu neîndeplinirea unor acte ce intră în îndatoririle de serviciu”, arată DIICOT.

Există suspiciuni că liderii grupării au promis și dat bani lucrătorilor de poliție de la Nădlac pentru a nu controla mijloacele de transport în care erau cetățeni străini.

„În realizarea scopului grupului infracțional organizat astfel constituit și organizat pe teritoriul României, au fost comise 14 infracțiuni de trafic de migranți și respectiv 6 infracțiuni de complicitate la infracțiunea de trafic de migranți de către membrii grupului infracțional organizat, precum și de către membrii care au sprijinit acest grup infracțional organizat, sub forme diferite de participație penală, prin modalități alternative de îndrumare, călăuzire, transportare, transferare a migranților, în scopul trecerii frauduloase a frontierei de stat a României și în vederea obținerii direct sau indirect de foloase patrimoniale”, adaugă DIICOT.

La data de 9 aprilie 2018, procurorii DIICOT au făcut 18 percheziții domiciliare în județele Maramureș, Arad, Timiș și Bihor.

De asemenea, în Austria au fost făcute cinci percheziții domiciliare, cetățeanul pakistanez Ahmad Khan Saeed fiind arestat.

Inculpații urmează să fie prezentați Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

Față de inculpatul Ioan Dacian Bozga procurorii DIICOT au dispus măsura preventivă a controlului judiciar.

Cauza este instrumentată împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul din cadrul Direcției de Combatere a Criminalității Organizate București.

Pentru destructurarea grupului infracțional organizat s-a constituit o echipă comună de anchetă între autoritățile judiciare din Romania, Austria și Slovenia.

Activitățile au fost coordonate în cadrul unui centru de comandă realizat la nivelul Eurojust. Echipa comună de anchetă a beneficiat de sprijin logistic și finanțare din partea Eurojust. Activitățile investigative au beneficiat de sprijinul EUROPOL. Activitățile s-au desfășurat cu sprjinul Direcției Operațiuni Speciale, precum și al Inspectoratului General al Poliției de Frontieră și al Direcției Generale Anticorupție.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?