Prima pagină » Știri » Numărul imigranților prinși trecând ilegal frontierele României a crescut cu 44%

Numărul imigranților prinși trecând ilegal frontierele României a crescut cu 44%

Numărul imigranților prinși trecând ilegal frontierele României a crescut cu 44%
Numărul cetățenilor străini prinși în momentul trecerii ilegale a frontierei a crescut, în lunile ianuarie și februarie, cu 44% în urma intensificării acțiunilor de combatere a criminalități transfrontaliere, potrivit Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

„Nivelul de securitate la frontiere este unul superior, în condițiile creșterii traficului de persoane și mijloace de transport în punctele de trecere a frontierei. Acest fapt se reflectă în evoluția descendentă a numărului faptelor penale sesizate, în scădere cu 21%, dar și a celor de natură contravențională, în scădere cu 24%, față de perioada similară a anului trecut. Cea mai mare scădere a înregistrat infracționalitatea la granița cu Ucraina. Ca urmare a acțiunilor desfășurate, a crescut cu 44% numărul cetățenilor străini depistați în momentul trecerii ilegale a frontierei. Totodată, comparativ cu 2016, numărul de cetățeni străini cărora nu le-a fost permisă intrarea în România rămâne relativ constant. Totuși, pe acest palier au fost înregistrate creșteri la frontiera cu Ucraina cu peste 50% (de la 140 la 211), Moldova cu cca. 72% (de la 110 la 189) și Bulgaria cu aproape 34% (de la 62 la 83)”, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului de Interne.

În condițiile identificării cu peste 30% mai multe grupuri de migranți, se constată creșterea atât a numărului facilitatorilor (de aproximativ 6 ori, +53), cât și a cetățenilor străini cu rol de „călăuză” (de aproximativ 3 ori, +12).

Pentru gestionarea problematicii pe linia migrației ilegale au fost desfășurate 413 acțiuni de control și de combatere a șederii ilegale pe teritoriul României. Astfel, au fost depistați cu peste 30% mai mulți cetățeni străini cu ședere ilegală pe teritoriul național și au fost îndepărtați sub escortă cu 45% mai mulți străini, comparativ cu perioada similară a anului trecut, mai anunță MAI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce înseamnă „Brain rot”? Fenomenul nu este limitat doar la copii și adolescenți!