Prima pagină » Știri » O familie de români, DISPĂRUTĂ în inundațiile din Spania, este căutată de copii:”Am căutat în apă până la gât”

O familie de români, DISPĂRUTĂ în inundațiile din Spania, este căutată de copii:”Am căutat în apă până la gât”

O familie de români, DISPĂRUTĂ în inundațiile din Spania, este căutată de copii:

O familie de români, dispărută în inundațiile din Spania, este căutată de copii. Fetele celor doi au mărturisit că nu mai știu nimic de părinții lor, conform ziarului ABC.

Cei doi români locuiau în parcul natural Albufera, la sud de Valencia. Locul a fost puternic lovit de inundații.

„M-au sunat părinții la 10.06 seara să-mi spună că îi iau apa și vântul. Ultimul lor apel, de 56 de secunde, a fost la 10.26. Mi-au spus că apa îi târa și că nu mai suportă”, a povestit fiica celor doi români.

Fata a găsit, în spatele garajului, duba pe care părinții ei se urcaseră în timpul viiturilor.

„Fata mea, sună la 112, nu scăpăm din asta! Apa a intrat în casa noastră până la circa doi metri și suntem legați de acoperișul dubei”, i-au spus ei.

Bunurile românilor au fost găsite pline de noroi și împrăștiate, dar nici urmă de cei doi părinți ai fetelor.

„Cu soțul meu, Cristian Avram, și cumnatul meu, Marcel Petrișor Manea, am căutat în apă până la gât și am găsit în canalul de lângă casă pijamalele tatălui și bluza mamei, pe care le purtau în acea noapte”, a spus una dintre fiice.

Una dintre cele două fete ale cuplului de români a povestit că atunci când a sunat la 112, i-au spus: „Fii liniștită, va merge cineva la tine acasă”. Le-a dat adresa de multe ori și cineva a întrebat: „Sunt doi bătrâni în vârful unei dube?”. Și a zis: „Da, da, sunt părinții mei!”. De atunci, nu a mai auzit nimic de ei.

„Nici nu mai am lacrimi de plâns, mă simt rău. Ambii părinți! Pur și simplu nu poate fi așa! Ambii în același timp! Și au fost văzuți! Dacă cineva de la 112 întreabă dacă sunt cei doi bătrâni din vârful unei dube, înseamnă că i-a văzut. De ce nu a plecat nimeni?”, au spus fetele plângând.

Cuplul de români împreună cu cei doi copii s-au mutat în Spania în urmă cu 20 de ani.

CITEȘTE ȘI:

Bilanț sumbru în Spania. Cel puțin 219 MORȚI și 93 de persoane date dispărute după inundațiile devastatoare din țara cu peste 1.000.000 de români

CUTREMURĂTOR. Ce a postat românul care a murit în inundațiile din Valencia, înainte de a fi luat de ape: „Vai, Doamne! S-a rupt cerul!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Prima imagine cu incendiul din Elveția: Cum a luat foc tavanul clubului din stațiunea Crans-Montana. Ce s-a întâmplat la scurt timp după ce tânăra s-a urcat pe un petrecăreț
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?