Prima pagină » Știri » O familie de romi oferă Primăriei Timișoara cu 630.000 de euro clădirea fostului Spital Oncologic

O familie de romi oferă Primăriei Timișoara cu 630.000 de euro clădirea fostului Spital Oncologic

O familie de romi oferă Primăriei Timișoara cu 630.000 de euro clădirea fostului Spital Oncologic
O familie de romi din Timișoara, proprietară a clădirii în care a funcționat Spitalul Oncologic, a oferit-o spre vânzare primăriei, cu suma de 630.000 de euro, anunțul fiind făcut în ședința de joi a Consiliului Local, în care consilierii au decis amânarea luării unei decizii.

O familie de romi din Timișoara, proprietară a clădirii în care a funcționat Spitalul Oncologic, a oferit-o spre vânzare primăriei, cu suma de 630.000 de euro, anunțul fiind făcut în ședința de joi a Consiliului Local, în care consilierii au decis amânarea luării unei decizii.

În ședința de joi a Consiliului Local Timișoara, secretarul Ioan Cojocari i-a anunțat pe consilieri că Monica Mihai, proprietarul clădirii în care a funcționat Spitalul de Oncologie de pe Bulevardul Mihai Viteazu, a făcut o ofertă primăriei de cumpărare a imobilului. Femeia, care face parte dintr-o familie de romi, a cerut suma de 630.000 de euro pe clădirea de 650 metri pătrați.

Potrivit lui Cojocari, inițial, familia de romi din care face parte și Monica Mihai, a cerut Primăriei Timișoara 3,5 milioane de euro pe imobil, apoi, la cea de-a doua ofertă, a cerut un million de euro.

„Inițial, au venit cu 3,5 milioane de euro, după aceea cu un milion de euro. Acum au venit din nou. E vorba de fosta Oncologie, care s-a mutat. Oferta e de 630.000 de euro. Acolo sunt mai multe discuții, sunt mai multe treburi în derulare”, a spus Cojocari, în plen.

Primarul Nicolae Robu a declarat că primăria ar putea fi interesată de această clădire, dar că suma solicitată de proprietar este mult prea mare.

„Clădirea este în momentul de față într-o stare extrem de proastă, noi am mutat clinica. Dată fiind localizarea, ea ar prezenta interes, după părerea mea, și am ajunge să îndepărtăm un proprietar care nu face chiar ce trebuie cu clădirile din zona centrală măcar dintr-un loc, dar 630.000 de euro este prea mult, după părerea mea”, a spus Robu.

Consilierii locali au decis să amâne această discuție, până săptămâna viitoare când se vor întruni într-o ședință de plen extraordinară.

Monica Mihai are două case și un teren pe Bulevardul Mihai Viteazu, la nr. 26, însemnând peste 1.600 de metri pătrați, dar și alte imobile în suprafață de peste 500 de metri pătrați.

În clădirea de pe Bulevardul Mihai Viteazu, până la sfârșitul anului 2012, a funcționat Spitalul de Oncologie din Timișoara.

În decembrie 2012, spitalul a fost mutat în spațiul fostului internat al Colegiului Tehnic „Ion I.C. Brătianu”, care aparține primăriei, după ce imobilul în care funcționa unitatea spitalicească a fost retrocedat. Pe ușa clădirii a fost pus lacătul și nimeni nu a mai făcut vreo reparație.

În Timișoara, mai multe familii de romi dețin sute de proprietăți în centrul orașului.

Familia Cârpaci este una dintre cele mai bogate familii de romi din oraș, având 144 de proprietăți – vile, case, apartamente, terenuri, garaje și diferite spații -, majoritatea în zona centrală a orașului, potrivit unui document al Direcției Județene de Finanțe Timiș, obținut de corespondentul MEDIAFAX.

Presa locală a relatat deseori despre Vișinel Stanca și Ionelaș Cârpaci ca fiind conducătorii unor clanuri de romi care s-au îmbogățit în timpul administrației fostului primar al Timișoarei Gheorghe Ciuhandu, al cărui nume a fost asociat cu clanurile de romi care au acaparat mai multe străzi din centrul orașului, în urma unor retrocedări.

La Timișoara au fost inventariate peste 14.500 de imobile considerate istorice, construite înainte de anul 1945, iar dintre acestea 938 sunt monument istoric, conform legii. Câteva sute dintre aceste clădiri, aflate în zona centrală, au fost cumpărate de romi. Inițial, familiile de romi au cumpărat un singur apartament, iar apoi, prin amenințări sau șicane, au determinat familiile rămase în clădire să vândă sub prețul pieței.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci