Prima pagină » Știri » O studentă din România a câștigat cel mai important concurs de Drept din Europa

O studentă din România a câștigat cel mai important concurs de Drept din Europa

O studentă din România a câștigat cel mai important concurs de Drept din Europa
O studentă din România a câștigat cel mai important concurs de Drept din Europa

Câștigătoarea titlului de „Best General Advocate” se numește Emma Cristina Gheorghiu și este studentă în anul IV la ID la Universitatea Danubius din Galați, scrie B1.

„Concursul se numește European Law Moot Court Competition (ELMC) și a început încă din anul 1988, fiind cel mai prestigios concurs axat pe dreptul european. Printre organizatori se numără și directorul Departamentului de Comunicare și Relații Publice al Curții de Justiție a Uniunii Europene și mulți dintre asistenții judecătorilor de la Curte, majoritatea participând, la rândul lor, la acest concurs în timpul facultății.

În acest an au participat 154 de universități din peste 20 de state membre ale Uniunii Europene cât și din USA, dintre care numai 6 universității au ajuns să participe la marea finală din Luxemburg săptămâna trecută. Echipa câștigătoare a fost Universitatea Ljubljana, premiul pentru cel mai bun Avocat General a fost câștigat de către mine din partea Universității Leiden, iar premiul pentru cel mai bun reprezentant al Comisiei Europene a fost atribuit Universității Columbia din New York, USA”., a mărturisit tânăra pentru site-ul universității Danubius.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație