Prima pagină » Știri » Olguța Vasilescu spune că Băsescu a sunat-o de dimineață, întrebând-o despre angajamentele către Ford

Olguța Vasilescu spune că Băsescu a sunat-o de dimineață, întrebând-o despre angajamentele către Ford

Olguța Vasilescu spune că Băsescu a sunat-o de dimineață, întrebând-o despre angajamentele către Ford
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, luni, după întâlnirea cu Traian Băsescu, că acesta a sunat-o încă de dimineață pentru a o întreba dacă municipalitatea și-a respectat angajamentele față de Ford, ea spunând că l-a asigurat pe președinte că Primăria va face tot ce este necesar.

Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, luni, după întâlnirea cu Traian Băsescu, că acesta a sunat-o încă de dimineață pentru a o întreba dacă municipalitatea și-a respectat angajamentele față de Ford, ea spunând că l-a asigurat pe președinte că Primăria va face tot ce este necesar.

Lia Olguța Vasilescu este primul primar USL vizitat de președintele Traian Băsescu după alegerile locale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Lia Olguța Vasilescu a declarat, după întâlnirea avută cu președintele, la sediul Primăriei, că au discutat despre facilitățile pe care municipalitatea le poate oferi Ford.

„Nu m-a mirat vizita domnului președintelui Traian Băsescu. M-a sunat încă de dimineață și a dorit să știe dacă Primăria Craiova și-a respectat angajamentele pentru Ford. I-am spus ce știu și eu până la acest moment și chiar în timpul întâlnirii a dorit să știe cum vom respecta doleanțele Ford”, a declarat Lia Olguța Vasilescu.

Ea a spus că l-a asigurat pe președinte că în următoarele două luni municipalitatea craioveană va organzia licitațiile, va pregăti documentația și tot ceea ce mai este necesar pentru ca Ford să își transporte linia de producție.

Primarul Craiovei a mai spus că a convenit cu președintele Traian Băsescu să nu ofere presei alte detalii despre subiectele abordate în cadrul întâlnirii.

Întrebată de jurnaliști dacă a vorbit cu președintele despre reprezentarea României la Comisia Europeană, primarul Craiovei a spus că nu, dar că, din punctul său de vedere, este normal ca premierul Victor Ponta să fie prezent acolo.

Președintele Traian Băsescu a participat, luni, la Craiova, la lansarea oficială a noului model Ford, el cumpărând primul model B-MAX, o mașină de culoare roșie, la volanul căreia s-a urcat și a testat-o în incinta fabricii.

Noul model poate fi comandat în România din luna martie, la prețuri care pornesc de la 13.400 de euro. Comenzile vor fi onorate începând cu data de 15 septembrie.

Ford estimează că va produce în acest an la Craiova 60.000 de mașini B-MAX, iar anul viitor 105.000 de unități, modelul fiind destinat în principal piețelor externe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan la lansarea noii ediții a Studiului Economic al OCDE pentru România: „Aderarea la OCDE va deveni o realitate anul acesta, dar nu ca un obiectiv în sine, ci ca un mijloc”
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Șeful OCDE: Datoria publică a României va crește la 61,5% din PIB anul acesta / La cât se preconizează că va scădea rata inflației în 2027
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România cu radare fixe e-Sigur. Amenzile ajung acasă în câteva zile
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cum îți organizezi casa fără stres și fără cheltuieli inutile