Prima pagină » Știri » Orașul în care se votează cu lumânări și lanterne, după o pană de curent

Orașul în care se votează cu lumânări și lanterne, după o pană de curent

Orașul în care se votează cu lumânări și lanterne, după o pană de curent
Jumătate din orașul arădean Curtici a rămas fără energie electrică, duminică, în jurul orei 16.40, iar în toate cele cinci secții de votare din localitate procesul electoral a fost oprit aproximativ zece minute, până când au fost aprinse lumânări și au fost aduse lanterne.

Primarul orașului Curtici, Nicolae Aaniței, a declarat corespondentului MEDIAFAX că o pană de curent afectează jumătate de oraș, începând de la ora 16.40, iar în acea zonă a localității se află toate cele cinci secții de votare, care nu mai au energie electrică.

Potrivit sursei citate, procesul de votare a fost întrerupt complet timp de zece minute.

„A durat puțin să ne reorganizăm. Am căutat lanterne și am aprins lumânări, după care am redeschis cele cinci secții de votare”, a spus edilul.

Și președintele Biroului Electoral Județean Arad, Daniela Munteanu, a declarat că procedura de vot a fost reluată, iar la ora transmiterii acestei știri în continuare nu este curent electric la secțiile de votare din Curtici.

Referitor la această situație, ACL Arad a transmis un comunicat de presă în care arată că „în mod dubios, în Curtici s-a întrerupt curentul, iar oamenii nu pot vota”.

„Conducerea Alianței Creștin Liberale Arad transmite că există toate șansele ca prezența foarte mare a românilor la urne, lucru care i-a speriat pe reprezentanții PSD, să fi contribuit la căderea curentului la Curtici, pentru a se încerca stoparea procesului electoral”, spun reprezentanții ACL Arad.

Primarul orașului spune că votul nu va mai fi întrerupt, chiar dacă nu se reia alimentarea cu electricitate.

Prezența la vot în județul Arad a fost, până la ora 16.00, de 40,65%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
10 celebrități istorice catalogate drept „nebune” în epoca lor