Prima pagină » Știri » Parlamentul European urmează să voteze, joi, rezoluția privind comemorarea a 30 de ani de la Revoluția română

Parlamentul European urmează să voteze, joi, rezoluția privind comemorarea a 30 de ani de la Revoluția română

Parlamentul European urmează să voteze, joi la Strasbourg, proiectul de rezoluție privind comemorarea a 30 de ani de la Revoluția română din 1989. O dezbatere pe această temă a avut loc în plenul de luni al PE.

Parlamentul European urmează să voteze, joi la Strasbourg, proiectul de rezoluție privind comemorarea a 30 de ani de la Revoluția română din 1989. O dezbatere pe această temă a avut loc în plenul de luni al PE.

Potrivit programului afișat pe site-ul Parlamentului European, votul pe punctele înscrise pe ordinea de zi a plenului de joi, vor fi votate între orele 13.00 și 15.00, ora României.

La dezbaterea subiectului, în plenul de luni al PE, comisarul european pentru Transporturi Adina Vălean a prezentat punctul de vedere al Comisiei Europene. Vălean a declarat că Revoluția română a fost primul pas al țării noastre către Europa, după decenii de izolare impusă.

La rândul său, Traian Băsescu a spus că că românii au decis în 1989 să spună un „nu” hotărât comunismului, cu sacrificiul vieții lor și au revenit în familia europeană. Eurodeputatul a mai spus că România este acum în NATO, în UE, acolo unde îi e locul.

Europarlamentarul PSD Maria Grapini a cerut instituțiilor europene să respecte drepturile românilor și să dea credibilitate țării noastre deoarece în 30 de ani România s-a schimbat mult.

De asemenea, europarlamentarul PPE Kinga Gal a afirmat că este nepermis faptul că actele comise la Revoluție nu au fost judecate nici acum, la 30 de ani distanță. În schimb, eurodeputatul Stângii Verzi Nordice Clare Daly a spus că persistă corupția în țara noastră, de aceea România are o Diaspora așa mare.

Eurodeputatul grupului Confederal al Stângii Unite Europene/Stânga Verde Nordică, Clare Daly, a precizat că a trăit evenimentele de la Revoluție în perioada studenției și că a fost atunci la București și la Timișoara, fiind o experiență definitorie pentru viața ei.

În schimb, Reinhard Butikofer, eurodeputat al grupului Verzilor, a spus că nu ar trebui instaurată în Parlamentul European o practică a rezoluțiilor care să stabilească adevărul despre istoria europeană.

Eurodeputatul grupului Conservatorilor și Reformiștilor Europeni, Nicola Procaccini a precizar că idealurile pe care le-au avut tinerii români în urmă cu 30 de ani continuă și acum în întreaga lume, dându-i ca exemplu pe cei persecutați în prezent de regimul chinez.

Proiectul de rezoluție privind marcarea a 30 de ani de la Revoluție din 1989 solicită instituțiilor europene să facă toate eforturile pentru comemorarea crimelor regimurilor comuniste. În document mai este cerut statului român să intensifice acțiunile pentru aflarea adevărului despre Revoluție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep a dezvăluit cine i-a fost, de fapt, alături după retragerea din tenis
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Cum a reușit JD Vance să facă pace între Donald Trump și Elon Musk. Riscurile unei alianțe renăscute ce ar putea distruge mișcarea MAGA
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Modelul Dacia care i-a cucerit pe olandezi. THE BEST în categoria „Value for money”
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Reactoarele de fuziune ar putea crea particule de materie întunecată